3. Plener Rzeźbiarski na Marysinej Polanie

3. Plener rzeźbiarski na Marysinej Polanie

W dniach 22-24 lipca w Lipnicy Wielkiej miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Już po raz 3 w niezwykłej scenerii Marysinej Polany odbył się Plener Rzeźbiarski.

Tematem przewodnim tegorocznego pleneru były „Świątki na Orawie”. Każdy z naszych lokalnych artystów obrał sobie swój temat, a mianowicie: Marcin Lichosyt – Św. Łukasza, Jerzy Fugiel – Św. Weronikę, Stanisław Symalczyk – Św. Wendelina, Eugeniusz Lichosyt – Jezusa Frasobliwego, Aleksander Węgrzyn – Heródkowego Aniołka, a Magdalena, Marian i Xenia Smreczak – Św. Franciszka. Jest to fenomen regionu, iż na tym małym obszarze jakim jest polska Orawa można znaleźć tylu uzdolnionych artystów – a już mamy wiedzę, że chcą przyłączać się następni.

Poza wydarzeniem głównym, czyli plenerem rzeźbiarskim, który trwał przez 3 dni, mieliśmy możliwość w niedzielę spędzić miło, piknikowo dzień. Na Marysinej Polanie gościliśmy Podhalańską Grupę Rekonstrukcji Historycznej Zgrupowania Błyskawica; zapewnili oni widzom przejazd dawnymi samochodami wojskowymi, pokaz broni, umundurowania, musztry i wiele innych atrakcji. Miała miejsce również, w Ich wykonaniu, Rekonstrukcja Historyczna przedstawiająca okres powojenny na Orawie (czasy Milicji, NKWD, żołnierzy KBW, partyzantów; m.in. scenka napadu partyzantów na posterunek MO); pokaz był niezwykle interesujący, tym bardziej, iż rekonstruktorzy przygotowali rzetelny obraz ziemi orawskiej okresu powojennego.

Po pokazie rekonstrukcji mogliśmy wysłuchać koncertu akordeonowego Tomasz Drabina. INSPIRACJE. W programie usłyszeliśmy argentyńskie i polskie tanga, paryskie walczyki w stylu „musette”, melodie etniczne z Bałkanów i Karpat oraz własne kompozycje. Z Tomkiem zaśpiewała również spontanicznie Karolina Kowalczyk.

Po koncercie mogliśmy potańczyć i posłuchać muzyki puszczanej przez Dja, a przez cały czas trwania imprezy skosztować orawskiego jadła i napoju.

W trakcie pleneru artyści Stowarzyszenia ART Orawa prowadzili swoje Targowisko Sztuki, a także „pomalowali Marysię”, czyli witacz wyrzeźbiony w tamtym roku na plenerze przez Marcina Lichosyta, który ma stanąć przy krajowej drodze polsko-słowackiej i zapraszać do tego urokliwego miejsca jakim jest Marysina Polana.

Dziękujemy że byliście z nami i do zobaczenia za rok.

Organizatorami pleneru byli: Stowarzyszenie Lipnica Wielka na Orawie, Gmina Lipnica Wielka na Orawie, Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej oraz Stowarzyszenie ART Orawa. Patronat medialny wydarzenia: Orawa.tv

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji pleneru. Dziękujemy szczególnie Panu Wójtowi Mateuszowi Lichosytowi, Strażakom OSP z Murowanicy i Centrum oraz Firmom Pana Eugeniusza Węgrzyna i Józefa Garaja.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

fot. Grzegorz Rzepiszczak Orawa.tv

Drukuj stronę Drukuj stronę