48. Święto Pasterskie

48. Święto Pasterskie

Całe nasze najpiękniejsze, tegoroczne Święto Lipnicy Wielkiej – 48. Święto Pasterskie trwało od 4 lipca do 7 lipca 2024, a przyświecało mu motto z wiersza Emila Kowalczyka, a nawiązujące do osoby śp. Ludwika Młynarczyka, inicjatora tej imprezy, zmarłego dokładnie pół roku temu: 
Strój Ludwik orawskie życie jako swoje skrzipki, podla stare i mądre góralskie nutki.
Groj światu Orawe skalisto i urodno, siumno i robotno. A do basów ci chodzyme nase pamiyntanie.

Każdy z dni jest w osobny sposób opisany, ale też każdy dzień był inny i wyjątkowy, pokazujący jak wielowątkowe potrafi być nasze podejście do kultury. W czwartek w Domu Ludowy, miała miejsce debata pt. „Wydatki na kulturę nie kosztem, a inwestycją”.

W piątek, również w Domu Ludowym miał miejsce niezwykle wzruszający wieczór wspominkowy, poświęcony inicjatorowi Święta Pasterskiego Ludwikowi Młynarczykowi.

W sobotę, do południa w Domu Ludowym dwa wydarzenia. Pierwsze to promocja książki prof. dr hab. Tadeusza Mikołaja Trajdosa pt. Śmierć ich przywiodła. Przedstawienia świętych Sebastiana, Rocha i Rozalii oraz ich kult w katolickiej Europie ze szczególnym uwzględnieniem Orawy XVII-XIX w.

Drugie popołudniowe wydarzenie to Dysputa o orawskim dziedzictwie z okazji 100. Rocznicy przyłączenia części Orawy do Polski „Orawa 1918-1924”.

Sobota popołudniu natomiast należała do młodych – na Polanie Stańcowej, już po raz trzeci odbyła się Farbowano potańcówka u „Królowej” – Eksplozja Kolorów – Wieczór młodych

Ostatni dzień Święta Pasterskiego – niedziela 7 lipca; dzień przepełniony folklorem, kulturą i twórczością ludową, dziedzictwem ojców, a noszący przewodni tytuł „Odychunek Pasterzy”. Prześlicznie położona Polana Stańcowa, pomimo kapryśnej i zmiennej pogody przyciągnęła widzów z Lipnicy Wielkiej, Orawy ale i dalekich krańców Polski, a nawet zagranicy.

Otwarcia Święta dokonał Wójt Gminy Lipnica Wielka Mateusz Lichosyt w asyście zaproszonych gości. Całość imprezy z niezwykłą, orawską charyzmą poprowadziła Małgosia Paplaczyk.

Mieliśmy zaszczyt usłyszeć i obejrzeć: Muzykę Lipnicką, Strażacką Orkiestrę Dętą z Lipnicy Wielkiej pod kierunkiem Łukasza Bandyka, Chór Stowarzyszenia Kultury Muzycznej Kantyczka z Bukowca, Zespół Orawianie im. Heródka pod kierownictwem Eugeniusza Karkoszki, Zespół Orawiacy, Zespół Ľudová hudba Stana Baláža (SK), Basię Giewont z Zespołem z projektem Folktronika, Zespół Karczmarze, Kabaret Śleboda, a na zakończenie DJ Goldena.

Jak zawsze zainteresowaniem cieszyły się Konkursy Pasterskie: wspinanie na moja, koszenie łąki, pilenie i rąbanie drzewa, strzelanie z bica pasterskiego. Konkursy oceniała komisja: Andrzej Buroń, Krzysztof Wojdyła, Kamil Bodzioch i Monika Klapisz. Oto wyniki konkursów pasterskich:

Wspinanie na moja:
1. Przemysław Murzański, 2. Andrzej Filarski, 3. Łukasz Mikłusiak, 4. Jakub Rapacz, 5. Kewin Dunaj

Koszenie łąki:
1. Eugeniusz Lichosyt, 2. Zdzisław Bandyk, 3. Władysław Wesołowski, 4. Karol Hrustek

Ręczne piłowanie drzewa:
1. Adam Ignaciak i Kazimierz Żurek, 2. Robert Karlak i Paweł Harkabuzik, 3. Jakub Rapacz i Tomasz Rapacz, 4. Bartłomiej Hrustek i Adrian Pażucha


Strzelanie z bica pasterskiego:

kat. dziecięca:
1. Samuel Styruła, 2. Kacper Jasiura, 2. Antoni Kidoń, 3. Kacper Kidoń

kat. dorosła:

1. Justyna Kulka i Wojciech Brenkus oraz 2. Dominika Kudzia i Łukasz Mikłusiak

Były też stoiska twórców ludowych, książek regionalnych, potraw regionalnych Koła Gospodyń Wiejskich, zabawy i konkursy Babiogórskiego Parku Narodowego i Nadleśnictwa Nowy Targ i wiele wiele innych atrakcji.

Dziękujemy serdecznie wspaniałym sponsorom imprezy. To dzięki Państwa wsparciu organizacja tak pięknej imprezy jest możliwa:

Bank Spółdzielczy z Jabłonki, Firma Przewozowa JANKARA Janina Wnęk z Lipnicy Wielkiej, Firma Handlowo-Usługowa Jan Mastela z Zubrzycy Górnej, Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” z Jabłonki, Spółka do Zagospodarowania Wspólnoty Leśnej Urbarialnej z Lipnicy Wielkiej, Firma Usługowa DRWAL Eugeniusz Węgrzyn

Dziękujemy za pomoc organizacyjną i wsparcie:
Caritas Archidiecezji Poznań oraz kierownictwo i obsługa Ośrodka Górska Przystań
Sołtys Przywarówki Józef Karkoszka
OSP Lipnica Wielka: Murowanica, Centrum, Przywarówka, Kiczory 
Komisariat Policji w Jabłonce
Babiogórski Park Narodowy
Nadleśnictwo Nowy Targ 

Dziękujemy wszystkim patronom medialnym i mediom które były z nami w tym dniu: TV Podhale, Orawa.tv, Tygodnik Podhalański, Podhale24, Podhale Region, Goralinfo, Radio Kraków, Radio Alex, Gminne Nowiny.

Organizatorem imprezy był: Wójt Gminy Lipnica Wielka, współorganizatorem Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej i Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Partnerami imprezy byli: Grupa Robocza Orawa2024, Gminna Biblioteka Publiczna, Szkoła Podstawowa bł. Jana Pawła II w Kiczorach, Stowarzyszenie ART Orawa, Babiogórski Park Narodowy i Nadleśnictwo Nowy Targ.

Cieszymy się że tak licznie odpowiedzieliście Państwo na nasze zaproszenie. Jest to Święto całej naszej gminy. 
Do zobaczenia za rok.

KK / foto: Łukasz Sowiński

Drukuj stronę Drukuj stronę