Dziś obchodzimy dzień przyjaźni polsko-węgierskiej

Dziś obchodzimy Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Święto zostało ustanowione 12 marca 2007 przez węgierski parlament. Analogiczną uchwałę 16 marca 2007 roku podjął przez aklamację Sejm RP. Dlaczego nasze narody od wieków łączy przyjaźń?

Historia wielokrotnie krzyżowała ścieżki Polaków i Węgrów. Legiony Polskie walczyły w Powstaniu węgierskim w 1849 roku. Węgrzy oferowali pomoc Polsce w wojnie polsko-bolszewickiej. Pomimo stania po dwóch stronach konfliktu w czasie II wojny światowej Węgrzy oświadczyli, że “nie są skłonni brać udziału ani pośrednio, ani bezpośrednio w zbrojnej akcji prze­ciw Polsce” pozostając wierni naszemu narodowi. W czasie Powstania warszawskiego Węgrzy zaoferowali przejście na stronę polskich powstańców. Przyczyną Powstania węgierskiego w 1956 roku było poparcie węgierskich studentów dla wydarzenia Poznańskiego Czerwca. Po wybuchu Powstania węgierskiego Polacy masowo oddawali krew dla rannych Węgrów, na terenie całego kraju odbywała się też zbiórka leków.

Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki (węg. Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát) – historyczne przysłowie obecnie znają i cytują i mali, i duzi. Ta krótka rymująca się formuła mówi o zażyłej przyjaźni i pokrewieństwie narodu polskiego i węgierskiego.

W tym dniu serdecznie pozdrawiamy naszych węgierskich przyjaciół. Cieszymy się niezwykle, bowiem parę dni temu okazało się, iż Stowarzyszenie Lipnica Wielka na Orawie zostało beneficjentem Programu Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka dofinansowania przedsięwzięć podejmowanych na rzecz współpracy polsko-węgierskiej na rok 2021. Projekt Orawskie ścieżki Wacława Felczaka otrzymał dofinansowanie w kwocie 59 250,00. Już wkrótce działania zbudowane na wymianie młodzieży i współpracy Polsko-Węgierskiej. Pałna listwa dofinansowanych projektów TUTAJ

Drukuj stronę Drukuj stronę