W piątek, 14 czerwca, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Lipnicy Wielkiej z klas: II, IV, V, VII i VIII, wspomagani przez osoby dorosłe, przedstawili plenerowe widowisko „Na granicy w Skoczykach 1920-1924”. Przedstawienie odegrane było obok mostu na głównej lipnickiej drodze, na którym w latach 1920-1924 mieścił się czeski posterunek graniczny. Scenariusz nawiązywał do problemów i perypetii, które stworzyła odgórna decyzja Rady Ambasadorów, która wyznaczyła niekorzystnie granicę dla Polski, dzieląc naszą wioskę na pół. Przyznana część Czechosłowacji zaczynała się wówczas 1,5 km na północ od kościoła (w kierunku Babiej Góry) i sięgała po szczyt góry. Stan ten ogromnie utrudniał normalne życie mieszkańcom Lipnicy Wielkiej, którzy mieli swoje pola w różnych częściach wsi i często zmuszeni byli korzystać z przepustki, celem wykonania prac, ponadto odcięcie znacznej części od Babiej Góry, która w owym czasie odgrywała istotną rolę ekonomiczną (wypasy owiec i wołów, zwózka drzewa).
W inscenizacji przedstawiono scenkę kolędowania ks. Karola Machaya, powrót z jarmarku z zakupami dla schroniska na Babiej Górze wraz z konfiskatą zakupów i kolędy przez żandarmów czeskich. Inscenizacji towarzyszyły pieśni i wiersze o charakterze regionalnym i patriotycznym. Młodzież przygotowała Emilia Karlak, zaś scenariusz opracował Robert Kowalczyk. Po inscenizacji wszystkim zaangażowanym podziękowała Dyrektor SP 3 Ewelina Palenik oraz Sekretarz Gminy Jan Kuliga. W dalszej części uroczystości zaproszono gości do SP 3, gdzie można było obejrzeć plenerową wystawę fotografii „Nasza Droga do Polski” opracowaną przez Pana Andrzeja Habinę, a dla wszystkich przybyłych dzieci z szkół naszej gminy przygotowano regionalne animacje poprowadzone przez Dominikę Żywczak i Agatę Barszcz wraz z towarzyszeniem orawskiej muzyki.
Dziękujemy serdecznie wszystkim za zaangażowanie w przygotowanie inscenizacji oraz za uczczenie tych ważnych dla Orawy wydarzeń. Przede wszystkim Dyrekcji, gronu pedagogicznemu Szkoły Podstawowej w Skoczykach za entuzjazm, z jakim podeszli do pomysłu. Dziękujemy Eugeniuszowi Węgrzynowi i Stefanowi Spyrce za udział w inscenizacji, konie i wozy oraz pomoc przy przygotowaniu scenerii. Rola rodziny została powierzona Monice i Mariuszowi Janowiakom, którzy zgodzili się uczestniczyć w inscenizacji wraz z dziećmi: Oliwką, Luizą i Wojtusiem, poświecili swój czas na próby i pomoc w przygotowaniach scenerii i świetnie poradzili sobie aktorsko. Ksiądz Radek natomiast, wspaniale odegrał scenę kolędy w zastępstwie ks. Mateusza. Panie: Ewa Rószczka i Pani Barbara Bodzioch przygotowały dekorację korytarza szkolnego z okazji tego święta. Dziękujemy wszystkim szkołom wraz z opiekunami i gościom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością.
Organizatorem wydarzenia była grupa robocza orawa2024 oraz Szkoła Podstawowa Nr 3 w Lipnicy Wielkiej w ramach wydarzeń „Orawa z Niepodległą” – 100. Rocznica Przyłączenia Części Orawy do Niepodległej Polski. Uroczystość objęta została Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
tekst i fot. K.K.
fot. Andrzej Habina