Kończy się dodatkowy limit i czas przedłużonych badań przesiewowych raka jelita grubego w znieczuleniu anestezjologicznym

Program bezpłatnych badań przesiewowych raka jelita grubego w znieczuleniu anestezjologicznym dla osób z powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego teoretycznie zakończył się terminowo w marcu bieżącego roku wykonaniem pełnego planowanego limitu badań. Mimo to udało się go przedłużyć i zwiększyć o niewielki limit badań pacjentów, których można dodatkowo przebadać. Takie badania będziemy wykonywać jeszcze w czerwcu, ale ostatnich pacjentów rejestrować będziemy do połowy maja bieżącego roku.

Wykonaliśmy już ponad 1570 badań przesiewowych, czyli cały przyznany nam limit oraz część osób zostało objętych już limitem dodatkowym. Ze względu na bardzo wysokie zainteresowanie wynikające z wysokiej świadomości mieszkańców tak atrakcyjnym sposobem wykonywanych badań w znieczuleniu anestezjologicznym, dzięki zaangażowaniu pracowników naszej kliniki udało się przesunąć środki finansowe i uzyskać dodatkowy niewielki limit badań, które już są w toku. Ze względu na sytuację pandemii w kraju i na świecie przedłużono nam również termin wykonywania badań. Jest to bardzo dobra wiadomość dla osób, które z różnych względów do chwili obecnej nie mogły skorzystać z programu i wykonać sobie tego badania.

Do programu mogą przystąpić wszyscy mieszkańcy, osoby uczące się lub pracujące na terenie powiatów nowotarskiego lub tatrzańskiego, które nie miały wykonywanej kolonoskopi w przeciągu ostatnich 10 lat oraz zaliczają się do jednej z poniższych grup wiekowych:
osoby w wieku 50 – 65 lat,
osoby w wieku 40-49 lat, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego,
osoby w wieku 25-49 lat, u których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością HNPCC – w tym przypadku konieczne jest potwierdzenie z Poradni Genetycznej.

W związku z powyższym, jeżeli ktoś wahał się czy skorzystać z programu, nie miał możliwości z różnych przyczyn wykonania sobie takiego badania do tej pory lub potrzebuje więcej informacji zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu: 534-597-780. Wystarczy wysłać sms o treści „PRZESIEW” lub zadzwonić, aby w przeciągu 24 godzin skontaktował się z państwem konsultant, który wyjaśni wątpliwości, uzgodni dogodny termin badania oraz dokona państwa rejestracji. Wyczerpujące informacje znajdziecie państwo także na stronie internetowej Allmedica w zakładce Bezpłatna Kolonoskopia oraz poprzez kontakt z infolinią Centralnej Obsługi Pacjenta pod numerem telefonu 18 265 74 88.
Mimo obostrzeniom wynikającym z pandemii koronawirusa, obawom pacjentów i utrudnieniom życia codziennego związanych z reżimem sanitarnym, kampania informacyjna prowadzona przez Allmedica, zaprocentowała na terenie powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego wzrostem świadomości społecznej dotyczącej zagrożenia, jakie wynika z chorób jelita grubego. Dotychczas skutecznie i bezpiecznie przeprowadziliśmy badania profilaktyczne raka jelita grubego ku zadowoleniu 1570 pacjentów. Nasuwające się wnioski są bardzo zadawalające zarówno dla personelu medycznego kliniki Allmedica jak i dla samych pacjentów.
Ponad 1570 osób zaufało klinice Allmedica w Nowym Targu, które nie dowierzając historiom o dolegliwościach i dyskomforcie, jakie takim badaniom towarzyszą, przekonały się, że było warto to zrobić dla własnego spokoju i spokoju swojej rodziny, a znieczulenie anestezjologiczne rozwiało wszelkie obawy i mity związane z przykrymi doznaniami. Większość naszych pacjentów opuszczała naszą placówkę zadowolona i przepełniona optymizmem. Jednak najważniejsze, że dla wielu z nich nasze badania okazały się być przysłowiowym „ostatnim dzwonkiem”, który w wielu przypadkach uratował im życie i zdrowie, często tylko dzięki nieodczuwalnemu podczas badania usunięciu gruczolaków lub polipów, które są bezpośrednią przyczyną raka jelita grubego.
W zawiązku z pandemią covid19, która w ostatnim czasie na szczęście maleje, personel medyczny naszej kliniki odpowiedzialnie wyszedł naprzeciw zagrożeniom wynikającym z zakażenia, jak każda profesjonalna klinika medyczna poważnie traktująca zjawisko położyliśmy szczególny nacisk na sterylność obiektu i personelu oraz prowadzonych badań przestrzegając reżim sanitarny. Świadomi jesteśmy, że istnieje zagrożenie dla naszego personelu medycznego wykonującego badania, co skutkowałoby izolacją obiektu a personel poddaniu kwarantannie. Dbając o zdrowie, komfort psychiczny pacjenta, pielęgniarek, lekarzy i pozostałego personelu stosujemy procedury reżimu sanitarnego chroniąc się wzajemnie. Ponadto ograniczyliśmy ryzyko zarażenia w/w wirusem do minimum dzięki szczepieniom personelu przeciwko covid19.
Prowadząc badania przesiewowe okazało się, że u około 25 % badanych wykryto i usunięto polipy i gruczolaki a 5% z nich zagrożonych było rakiem jelita grubego. Ze statystyk wynika, że dziennie na raka jelita grubego w Polsce umiera około 28 osób. W wyniku badań przesiewowych, które prowadzi Allmedica okazało się, że jedna osoba na 125 osób przebadanych dowiedziała się, że występuje u niej bezobjawowo rak jelita grubego. Natychmiastowa reakcja, skierowanie na diagnostykę i leczenie onkologiczne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia być może uratowała wielu z nich życie a z pewnością zapobiegła rozwojowi choroby, komplikacjom, poważnym powikłaniom i konsekwencjom. Dzięki prowadzonym badaniom, wykryciu i wręcz nieodczuwalnemu usunięciu polipów i gruczolaków dzięki znieczuleniu anestezjologicznemu zmniejszono ryzyko umieralności tych pacjentów o 60-90%. Możemy żałować, że wskaźnik ten nie wynosi 100 %, ale grupa osób znajdująca się w tym przedziale 60-90% jest szczęśliwa i wdzięczna, że tylko tak się to skończyło.
PAMIĘTAJ:
Aby wykonać badanie przesiewowe nie musisz mieć żadnych objawów!
Nie potrzebne Ci jest skierowanie!
Nie poniesiesz kosztów badania!
Nie poniesiesz kosztów badań histopatologicznych!
Zwrócone Ci zostaną koszty dojazdu!
Przy udziale anestezjologa zadbamy o Twój komfort w trakcie badania!
Otoczymy Cię opieką lekarską i pielęgniarską w trakcie i bezpośrednio po badaniu!
Zostaniesz szczegółowo poinformowany na temat przygotowania i przebiegu badania!
Wystarczy tylko, że będziesz chciał i skontaktujesz się z nami!

Zastanawiasz się, potrzebujesz więcej informacji?
NAPISZ SMS O TREŚCI „PRZESIEW” NA NUMER 530-213-926, a my oddzwonimy do ciebie w ciągu 24 godzin i odpowiemy na wszelkie pytania.

Drukuj stronę Drukuj stronę