- Lipnica Wielka - https://mieszkancy.lipnicawielka.pl -

Łukasz Wierzbicki wśród dzieci i młodzieży naszej gminy

Dnia 07 września 2022 r. na zaproszenie Wójta Gminy Lipnica Wielka i Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipnicy Wielkiej gościł Pan Łukasz Wierzbicki – pisarz, pasjonat podróży, opowiadacz historii.

W Domu Ludowym odbyły się cztery spotkania autorskie Pana Łukasza z młodszymi i starszymi uczniami szkół podstawowych oraz młodzieżą licealną.

Tematem spotkań była jego twórczość pisarska opowiadająca o spotkaniach i dokonaniach niezwykłych ludzi. Jak stwierdził sam autor już w dzieciństwie marzył o pisaniu książek. Pierwszą swoją opowieść napisał i zilustrował w wieku sześciu lat.

W swoich opowiadaniach przedstawia prawdziwe, fascynujące historie odnoszące się do autentycznych wydarzeń, które budzą podziw oraz inspirują każdego czytelnika.

Informacje o Autorze pod linkiem: lukaszwierzbicki.pl

NIECODZIENNE SPOTKANIE…

Tuż po rozpoczęciu nowego roku szkolnego, 7.września, zostaliśmy zaproszeni na spotkanie, jak się później okazało, z niezwykłym człowiekiem – pisarzem, podróżnikiem, osobą, która pokazała, że należy marzyć, a przede wszystkim dążyć do spełniania tych marzeń. Pan Łukasz Wierzbicki, autor wielu książek, swoim wystąpieniem zaczarował nasze dzieciaki…

Z zaangażowaniem i niesamowitą pasją opowiadał o sobie, o podróżach, ale nade wszystko o historii powstawania jego dzieł. Przedstawił przeżycia Kazimierza Nowaka na czarnym lądzie – bohatera książki „Afryka Kazika”, przygody niedźwiedzia Wojtka – żołnierza polskiej armii z czasów II wojny światowej, opisane w „Dziadku i niedźwiadku”, opowiadał zabawne, a zarazem niebezpieczne historie swojego przyjaciela Aleksandra Doby – podróżnika i kajakarza, które opisał w pozycji „Ocean to pikuś”. Wspominał również historie zapisane na kartach innych jego książek, np.: „Machiną przez Chiny”, „Pogotowie Kazikowe”, czy „Drzewo. Mity słowiańskie”. Każdą opowieść ubarwił wieloma gadżetami, którymi zafascynowani byli uczniowie, oraz odgłosami, zdjęciami i prezentacją w tle.

Spotkanie zakończył krótkim filmikiem, słowami nieżyjącego już swego przyjaciela Olka Doby: “(…) Tu, w marzeniach, nie ma granic” (…) Nie lękajmy się marzyć, stawiać sobie ambitne cele; a potem… próbujmy je realizować”.

Tego właśnie powinniśmy się trzymać, bo jak powiada p. Łukasz: ,,Kiedy ruszysz przed siebie, na pewno spotka Cię coś ciekawego…’’.

Wspólne zdjęcia uwieńczyły nasze niecodzienne spotkanie. Z pewnością przeczytamy kilka książek podróżnika p. Łukasza Wierzbickiego.

B. Omylak

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANEM ŁUKASZEM WIERZBICKIM

Kilka dni temu odbyło się spotkanie z panem Łukaszem Wierzbickim – autorem publikacji dla dzieci i młodzieży. Pisarz zabrał nas na front II wojny światowej oraz w niezwykłą podróż do Afryki. Mogliśmy również usłyszeć o wspaniałym człowieku – Aleksandrze Dobie, który samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki. Czytając książki pana Łukasza Wierzbickiego wiedzieliśmy, że mamy do czynienia z niezwykłym historykiem i podróżnikiem. Nasze spotkanie z autorem „Afryki Kazika” tylko to potwierdziło. Pan Łukasz Wierzbicki udowodnił, że nie ma rzeczy niemożliwych. Walt Disney powiedział kiedyś: „Jeśli potrafisz o czymś marzyć, potrafisz także tego dokonać”. Sami jednak często odkładamy nasze marzenia na półkę. Potem leżą tam kilka lub kilkanaście lat pokrywając się coraz grubszą warstwą kurzu. Dlaczego? Bo to nie ten moment? Może boimy się porażki? A może opinii innych? Dzisiejsze spotkanie zainspirowało nas do tego, by zawalczyć o nasze marzenia. Ze wzruszeniem wsłuchiwaliśmy się w słowa znakomitego podróżnika, wspomnianego wcześniej Aleksandra Doby, który w zaprezentowanym filmie mówił: „Nie lękajmy się marzyć, stawiać sobie ambitne cele, a potem… próbujmy je realizować”.

Uczniowie LO

Spotkania odbywały się w ramach projektu „Historycznie zaczytani” realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Lipnicy Wielkiej z programu „Promocja czytelnictwa” dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

fot. Bronek Kowalczyk i Robert Kowalczyk