Nocny Bieg pamięci Józefiny i Emila Mików w Lipnicy Wielkiej na Orawie

W nocy z 3 / 4 maja 2021 roku, w 80. rocznicę aresztowania Józefiny i Emila Mików przez Gestapo, Wójt Gminy Lipnica Wielka Mateusz Lichosyt wraz z grupą roboczą Orawa2024, odpowiedzialną za wszelkie działania związane z 100. Rocznicą przyłączenia części Orawy do Niepodległej Polski zorganizowali po raz pierwszy Nocny Bieg Mików.

Grupa chętnych osób, przedstawicieli różnych grup działających w naszej gminie oraz regionie, przebiegła dystans ok 18 km od Polany Stańcowej do Marysinej Polany. Byli to m.in. sportowcy, nauczyciele, strażacy, muzykanci, przedstawiciele stowarzyszeń, KGW, mediów, ministrantów, chóru, orkiestry, teatru, urzędu i inni dzielni zawodnicy.

Start na Polanie Stańcowej odbył się przy udziale dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Lipnicy Wielkiej Przywarówce ubranych w orawskie stroje regionalne i trzymających flagi narodowe. Następnie biegacze eskortowani przez OSP Lipnica Wielka Centrum oraz OSP Piekielnik przebiegli przez naszą wieś.

Na Marysinej Polanie witani oklaskami otrzymali dyplomy oraz wysłuchali pieśni „Orawa, Orawa” na skrzypce i trąbkę odegranej z wieży widokowej przez Łukasza Bandyka i Marcina Kowalczyka.

Dziękujemy za pomoc organizacyjną KGW Lipnica Wielka, OSP Lipnica Wielka Centrum, OSP Piekielnik, ekipie Orawa.tv

Wyrażamy największe podziękowanie dla uczestników, gdyż swoją postawą pokazali wielki szacunek i dumę ze swej regionalnej historii.

Lista uczestników I Nocnego Biegu Mików:

 1. Karkoszka Barbara
 2. Domalik Katarzyna
 3. Mastela Mateusz
 4. Wojdyła Szymon
 5. Zborek Piotr
 6. Sproch Rafał
 7. Lichosyt Eugeniusz
 8. Kidoń Anna
 9. Kidoń Robert
 10. Klozyk Agnieszka
 11. Klozyk Łukasz
 12. Smreczak Agnieszka
 13. Karp Tadeusz
 14. Dziubek Ryszard
 15. Janowiak Michał
 16. Fitak Barbara
 17. Kowalczyk Marcin
 18. Kucek Wojciech
 19. Pastwa Paweł
 20. Jagiełka Marcin
 21. Werpachowski Karol
 22. Solawa Bożena
 23. Kucek Stanisława
 24. Zelek Monika

K.K. fot. Grzegorz Rzepiszczak

Drukuj stronę Drukuj stronę