Odwiedzenie grobów osób związanych z Orawą - 80.Rocznica śmierci Józefiny Machay-Mikowej

Odwiedzenie grobów osób związanych z Orawą – 80.Rocznica śmierci Józefiny Machay-Mikowej

W dniu 13 października 2022 roku, w ramach obchodów 80. Rocznicy śmierci Józefiny Machay-Mikowej uczczono pamięć wielkich Orawian w Krakowie. Kameralna delegacja, która przespacerowała się alejkami nekropolii krakowskich – rakowickiej i salwatorskiej, złożyła wiązanki na grobach osób związanych z Orawą, których działalność w odniesieniu do Polski i Orawy jest nieoceniona.

Delegacja złożona była z przedstawicieli: samorządu Gminy Lipnica Wielka z Wójtem Gminy Mateuszem Lichosytem na czele, grupy roboczej orawa2024, parafii pw. św. Łukasza Ewangelisty w Lipnicy Wielkiej z księdzem Proboszczem Jerzym Bargielem, społeczności Szkoły Podstawowej Nr 2 w Lipnicy Wielkiej im. Józefiny i Emila Mików z Dyrektor Edytą Mikłusiak, Związku Podhalan – oddziału lipnickiego z prezesem Patrykiem Rudnickim, mediów, mieszkańców Orawy oraz Orawian, mieszkających na stałe w Krakowie.

Przewodnikiem po grobach był Robert Kowalczyk, przybliżając sylwetki Świętej Pamięci wielkich ludzi, o których Orawa ma obowiązek pamiętać. Delegacje zapaliły znicze oraz złożyły na każdym z grobów kompozycję z wrzosów z flagami: Polski i „Orawa z Niepodległą” .

Na cmentarzu rakowickim nawiedzono groby: Walerego Goetel, Władysława Semkowicza oraz prof. Kazimierza Stefana Roupperta.

Na salwatorskim zaś oddano pamięć: Ks Ferdynandowi Machay, Ks. Karolowi Machay, Eugeniuszowi Machay, Józefie Mikowej, Ferdynandowi Machay młodszemu, Andrzejowi Jazowskiemu ps. „Jurek”, Alojzemu Stachulakowi, Leonowi Rydel, Kazimierzowi Puchale, Stanisławowi Leszczyckiemu, Eugeniuszowi Romer oraz Karolowi Hukanowi.

Cześć Ich pamięci!

(K.K.)

fot. Grzegorz Rzepiszczak Orawa.tv

fot. Łukasz Sowiński

Drukuj stronę Drukuj stronę