Orawska Watra. Góra z górą się nie zejdzie, ale człowiek z człowiekiem zawsze…-orawskie, międzypokoleniowe kolędowanie w Lipnicy Wielkiej.

Z inicjatywy młodzieży z lipnickiego Liceum i Technikum przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Społecznym zorganizowano kolędowanie z seniorami, które odbyło się 7 stycznia w Domu Ludowym w Lipnicy Wielkiej. Wydarzenie miało charakter integracyjny i służyło podtrzymaniu tradycji poprzez śpiew dawnych pastorałek.

Spotkanie rozpoczęło się występem zespołu „Orawianie” pod kierunkiem pana Eugeniusza Karkoszki, który przygotował dla zebranych niezwykłe widowisko – pradawną, lalkową szopkę. Aktorzy, użyczając marionetkom głosu, przedstawili w oryginalny sposób historię narodzin Jezusa, czym przykuli uwagę nawet najmłodszych słuchaczy. Nie zabrakło też orawskiej muzyki, tańców i radosnych pastorałek.

Tradycyjne kolędowanie urozmaicił występ pani Aliny Kubackiej i ucznia Kacpra Moczoła, którzy zainscenizowali gawędę pani Ireny Grobarczyk pt. „Cego chłopy nie widzo”.

Na zakończenie młodzież wraz z seniorami przy akompaniamencie akordeonu, na którym przygrywał pan Bronisław, śpiewali dawne pastorałki przeplatane opowieściami pani Emilii o dawnych zwyczajach. Całe wydarzenie poprowadził ks. Mateusz Zbroja, który wykorzystując swój dar przemawiania, wprowadził do spotkania wesołość i życzliwość.

Kolędowanie w Domu Ludowym było pierwszą częścią Orawskiej Watry, której finał odbył się na stadionie przy cieple płonącego ogniska. Seniorzy wraz z gośćmi dotarli na miejsce rozśpiewanym, orawskim wozem zaprzężonym w piękne konie. A tam już czekała dobra zabawa z tańcami przy ognisku, podsycana taneczną muzyką od Dj.

Orawska Watra odbyła się po raz pierwszy w Lipnicy Wielkiej, ale na pewno nie po raz ostatni, bo atmosfera płonącego ogniska w środku zimy była niepowtarzalna i aż chciałoby się ją jak najszybciej poczuć, ale na to przyjdzie nam poczekać do następnych świąt.

Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli młodzież w opisanym wydarzeniu, szczególnie:

Panu Wójtowi Mateuszowi Lichosytowi,

Panu Sekretarzowi,

Panu Eugeniuszowi Węgrzynowi,

Panom Strażakom,

Kole Gospodyń Wiejskich,

Sponsorom – restauracji Szary Wilk, kwiaciarni Flores, Pani Agnieszce Żółtek – rehabilitantce, Pani Jolancie Kulidze oraz wszystkim obecnym.

Alina Kubacka – Opiekun Samorządu Uczniowskiego w Zespole Szkół w Lipnicy Wielkiej

Drukuj stronę Drukuj stronę