Orawskie inspiracje

Gminna Biblioteka Publiczna w Lipnicy Wielkiej zakończyła realizację projektu pn. „Orawskie inspiracje” w ramach programu „Partnerstwo dla książki” dofinansowanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Głównym celem tego zadania o charakterze literacko-kulturalnym i edukacyjnym było promowanie czytelnictwa i książki. Projekt rozpoczęto nagraniem z dziećmi i młodzieżą z lipnickich szkół spotu promującego czytanie. W ramach działań odbyły się następujące działania:

  1. Nakręcono spot promujący czytelnictwo i projekt:

https://www.facebook.com/585323271900392/videos/801327917234828

  1. Warsztaty tworzenia gry mobilnej. Dzieci na podstawie lektury orawskich legend i podaniami opracowały wraz z instruktorami tekst gry mobilnej. Następnie przygotowano aplikację do gry, która jest dostępna w bibliotece i na stronach internetowych. Gra prowadzi do wieży widokowej na Marysinej Polanie.
  1. Warsztaty fotograficzne. Dzieci i młodzież poznali tajniki fotografii, a następnie przygotowali stylizację inspirowaną książką, literaturą o Orawie, a następnie uchwycili to w kadrze. Fotografie prezentowane były na wystawie plenerowej „Literatura w kadrze”, opracowanej przez Grzegorza Rzepiszczaka.
  2. Warsztaty filmowe obejmowały tworzenie scenariusza, spotkania studyjne i nagranie etiudy filmowej. Podstawą

warsztatów były zajęcia praktyczne z operatorem i nagranie etiudy filmowej pn: „Melchior Wańkowicz na Orawie”.

https://www.facebook.com/585323271900392/videos/436028051250048

  1. Warsztaty plastyczno-literackie. Uczestnicy malowali obrazy na popularne tematy związane z kulturą i literaturą orawską. Następnie została z nich utworzona orawska książka obrazkowa „Orawski alfabet”, która jest dostępna on-line.]
  1. W Domu Ludowym w Lipnicy Wielkiej odbyło się czytanie performatywne wierszy Cypriana Kamila Norwida w 200. rocznicę urodzin tego wybitnego poety. Na scenie zaprezentowali się uczniowie Koła Aktywnych Czytelników (Liceum Ogólnokształcące i Technikum w Lipnicy Wielkiej).

Główną ideą tych działań było zwiększenie obecności książki i literatury w życiu społecznym młodych mieszkańców Orawy oraz aktywizacja i animacja życia kulturalnego społeczności lokalnej, zwiększenie dostępu do książki, rozszerzenie zakresu usług biblioteki, zaprezentowanie biblioteki jako miejsca otwartego na różnorodne działania.

Drukuj stronę Drukuj stronę