Pierwszy Mural na Orawie. A na nim Józefa Machay-Mikowa

Dobiegł końca realizowany w naszej gminie projekt „Q pamięci Królowej Orawy”, promujący postać Józefy Machay Mikowej. W ramach projektu powstały już tablice – pamiątkowa na Organistówce, gdzie mieszkało małżeństwo Mików, wykonana przez artystów Magdalenę i Mariana Smreczaków, tablica informacyjna na organistówce. Odbyły się każe prelekcje w naszych szkołach poświęcone tej kobiecie patriotce. Od października nasi wspaniali artyści (Magdalena Kostrzewa Smreczak, Mikołaj Kwak, Julia Pieronek i Xymena Smreczak) malowali na ścianie elewacyjnej biblioteki gminnej pierwszy na Orawie Mural, a na nim Józefa Machay Mikowa. Co najważniejsze, bardzo zależało nam na tym, aby byli to artyści z terenu naszego regionu, aby ich serca, pełne wartości tej ziemi zostały przelane na mural. Wartością dodaną do projektu jest zainteresowanie społeczne; ludzie przychodzili, rozmawiali, doradzali, wspierali naszych wspaniałych twórców. To było coś niepowtarzalnego.

Jako lokalna społeczność winniśmy dochować pamięci tak znamienitej osoby jaką była Józefa Machay – Mikowa. Wyznawała patriotyzm, bezinteresowną służbę, pracę dla biednych i potrzebujących, umiłowanie Boga i niezłomność w konfrontacji z wrogiem. Te wartości czynią ją najcenniejszym owocem ziemi przygranicza polsko-słowackiego. Mural, tablica pamiątkowa, tablica informacyjna i prelekcje przyczyniają się do utrwalenia pamięci o naszej bohaterce, dlatego wierzymy, że nasz projekt rozpropaguje postać Józefy szerszemu gronu odbiorców i będzie źródłem wartości i wzorów dla przyszłych pokoleń.

Mural będzie istotnym nośnikiem przekazu społecznego i edukacyjnego. To forma komunikacji, która dociera do szerokiego grona odbiorców w sposób bezpośredni i obrazowy, a ze względu na to, iż jest nowością w okolicy, stał się również atrakcją przyciągającą miejscowych i turystów, a także upiększa przestrzeń publiczną. W obecnych czasach dostrzegamy potrzebę przypominania wartości które prezentowała Józefa Mikowa, chcemy szerzyć te wartości propagować i edukować.

Na muralu znajduje się centralnie postać Józefy ze słynną rogatywką z orzełkiem na głowie, w trakcie czynienia zapisków… Oprócz tego ryś – zwierzę babiogórskie ale i jej pseudonim. Jest też „Orawskie złoto” czyli kwiaty lnu, drzewo z biełasymi liśćmi w kształcie serca, sosręb oraz wiele mówiący cytat ku refleksji każdego z nas: „W nas wzór musi powstać”.

Projekt z programu Fundacji Totalizatora Sportowego „Z KOBIETAMI PATRIOTKAMI” miał na celu:

  • ukazywanie historii Józefiny i jej wpływu na wydarzenia historyczne, zwiększenie świadomości na temat wydarzeń związanych z odzyskaniem i odbudową polskiej państwowości poprzez podkreślenie sylwetki zasłużonej Polki – Józefy Mikowej (prelekcje w szkołach na terenie gminy Lipnica Wielka)
  • promowanie dziedzictwa historycznego oraz wiedzy na temat naszej bohaterki zarówno na poziomie narodowym, jak i lokalnym (wykonanie tablic pamiątkowych i tablicy informacyjnej)
  • zachowanie i popularyzacja pamięci zasłużonej działaczki Józefy Mikowej nazywanej „Królową Orawy” poprzez wykonanie muralu z wizerunkiem Józefiny na budynku Gminnej Biblioteki Publicznej i Gminnego Centrum Kultury.

Dziękujemy Fundacji Totalizatora Sportowego za otrzymaną darowiznę, przy współpracy i współfinansowaniu gminy Lipnica Wielka, Stowarzyszenia Lipnica Wielka na Orawie i Gminnego Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej oraz sponsorów: Firmy JANKARA z Lipnicy Wielkiej oraz Banku Spółdzielczego w Jabłonce. Dzięki wsparciu tych instytucji i firm mogliśmy zrealizować nasz pomysł. Serdeczne słowa podziękowania należą się również:

  • jeszcze raz naszym lokalnym artystom którzy podjęli wyzwanie namalowanie muralu: Magdalenie Kostrzewie Smreczak, Mikołajowi Kwakowi, Julii Pieronek i Xymenie Smreczak, którzy zziębnięci, zmarznięci od rana do wieczora upiększali wielką ścianę elewacyjną; dziękujemy za Wasz niesamowity talent.
  • Karolinie Kowalczyk za pomysł oraz koordynację działań,
  • Esterze Możdżeń za pozyskanie dofinansowania i koordynację działań,
  • Stanisławowi Możdżeń z Podwilka za użyczenie rusztowań

Artyści będą na wiosnę jeszcze uzupełniać mural o dodatkowe elementy. Dla nich to też był czas pięknej pracy, zdobywania doświadczeń. Podkreślają jak to dobrze czuli się podczas pracy, z jak wielką życzliwością reagowali ludzie przychodzący koło nich. Jak bardzo będzie im tej pracy brakowało.

Mural powstał w ramach projektu „Q pamięci Królowej Orawy”, którego partnerem jest Fundacja Totalizatora Sportowego.

slw

Drukuj stronę Drukuj stronę