Realizacja projektu Orawa miododajnie kwitnie

Realizacja projektu Orawa miododajnie kwitnie

„Jeśli z Ziemi znikną pszczoły, człowiekowi pozostaną tylko cztery lata życia: nie ma pszczół, nie ma zapylania, nie ma roślin, nie ma zwierząt, nie ma ludzi” – to słowa Alberta Einsteina, które świadczą o tym jak ważną rolę spełniają pszczoły miodne.

Jesteśmy w trakcie realizacji zadania pt. „Małopolska Pszczoła” w ramach projektu Stowarzyszenia Lipnica Wielka „Orawa miododajnie kwitnie”. Projekt ma na celu pokazanie uczniom lipnickich szkół, jak wielką i ważną rolę spełniają pszczoły w naszym życiu. Ważnym wydarzeniem w ramach projektu były warsztaty pszczelarstwa, warsztaty na temat roślin miododajnych oraz wizyta w pasiece. Wszystkie te spotkania poprowadziła Pani Ewa Magiera – nasza Lipnicka pszczelarka z Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy. Warsztaty te odbyły się w każdej z pięciu naszych szkół oraz w dwóch przedszkolach. Podczas warsztatów dzieci miały okazję zobaczyć odzież ochronną, narzędzia jakimi posługuje się na co dzień pszczelarz, poznać rośliny miododajne oraz sposoby zakładania rabatek. Mogły również od podstaw ułożyć prawdziwy ul, dotknąć ramki z plastrem i węzą. Jednak największe zainteresowanie uczniów wzbudziła prezentacja prawdziwych pszczół w specjalnym oszklonym pojemniku.

Podczas spotkań dzieci zadawały mnóstwo pytań i na wszystkie udało im się uzyskać odpowiedź. Rozmawiano o tym, co łączy bartnictwo z dzisiejszym pszczelarstwem, jakie rośliny miododajne występują na naszym terenie, jak je sadzić i pielęgnować; jakie sią rodzaje miodów i jak je pozyskiwać. Dzieci dowiedziały się również o produktach takich jak: pyłek, pierzga, propolis, mleczko pszczele itp. i ich wartościach zdrowotnych. Dzięki słonecznej pogodzie mogły odwiedzić pasiekę, zaobserwować pszczoły i ich pracę na kolorowych rabatkach i krzewach.

Dzięki Gminnemu Centrum Kultury i Stowarzyszeniu Lipnica Wielka na Orawie, które realizuje projekt „Orawa miododajnie kwitnie” można było zrealizować warsztaty w szkołach i w pasiece. Do szkół zostały przekazane tablice edukacyjne, ulotki informacyjne oraz materiały warsztatowe: pamiątkowe notesiki, zakładki do książek z pszczołą, a także słoiczek słodkiego i jakże zdrowego miodu. Dzieci obiecały w zamian, że wraz z rodzicami zasieją rośliny miododajne, a może nawet w przyszłości założą własne pasieki.

Pamiętajmy, że nasze życie zależy od życia pszczół, a każda dodatkowo wysiana roślina miododajna zwiększa szanse na przetrwanie tych niezwykłych owadów.

(M.K.)

no images were found

Drukuj stronę Drukuj stronę