Realizacja projektu socjalnego „Aktywny Senior” – Skubarki 2024

Realizacja projektu socjalnego „Aktywny Senior” – Skubarki 2024

Ośrodek Pomocy Społecznej w Lipnicy Wielkiej w 2024 roku kontynuuje realizację projektu socjalnego „Aktywny Senior”, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W dniu 29.01.2024 r. odbyło się pierwsze spotkanie seniorów w nowym roku – „Skubarki” czyli tzw. darcie pierza. Ich istotą jest kultywowanie tradycji dawnej Orawy, a towarzyszy im wspólny śpiew i rozmowy.

Nasze gminne „Skubarki” rozpoczął występ dzieci z Kółka Teatralnego ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Lipnicy Wielkiej prowadzonego przez Panie Barbarę Brenkus, Justynę Kulawiak i Annę Kobroń, które zaprezentowały seniorom niezwykle piękną i wzruszającą ekranizację baśni H. Ch. Andersena „Dziewczynka z zapałkami”.

Wspólne kolędowanie było uwieńczeniem zbliżającego się końca okresu świątecznego. Podczas lipnickich skubarek seniorzy oskubali 2 worki pierzy, a pomogły im seniorki ze Stowarzyszenia Rodziny Kolpinga Lipnicy Małej, zaproszone w ramach integracji międzygminnej. Po zakończeniu wyjątkowo miłej pracy odbył się wspólny poczęstunek, na którym zgodnie z tradycją nie zabrakło domowego chleba z miodem i karnawałowych przysmaków: pączków i faworków przygotowanych przez samych uczestników.

Projekt „ Aktywny Senior” będzie realizowany do końca grudnia, a dofinansowany jest przez Wojewodę Małopolskiego.

Oprac. Edyta Wontorczyk – Pracownik Socjalny OPS w Lipnicy Wielkiej

Fot. Bronisław Kowalczyk

Drukuj stronę Drukuj stronę