Scena Małego Aktora 2022

Scena Małego Aktora 2022

Dnia 15 czerwca br. w Domu Ludowym, w Lipnicy Wielkiej odbył VII Gminny Przegląd Przegląd dla Zerówek i Przedszkoli. Otwarcia przeglądu dokonał Wójt Gminy Mateusz Lichosyt. Tematem przewodnim tegorocznego przeglądu była dowolna tematyka z orawskimi elementami regionalnymi. Na scenie zaprezentowała się grupa teatralna z każdej szkoły podstawowej z gminy Lipnica Wielka. Po występach grupy dziecięce otrzymały dyplomy oraz słodki poczęstunek, który im wręczały: Monika Klapisz i Beata Orzechowska. Podsumowania przeglądu dokonała Janina Karkoszka – radna Rady Gminy Lipnica Wielka, przypominając historię przeglądu i dziękując inicjatorom i kontynuatorom oraz wszystkim osobom dzięki którym przegląd może się odbywać.

Komisja pracowała w składzie:

Janina Karkoszka

Robert Kowalczyk

Stanisława Kucek

Beata Rudnicka

Opisowa ocena prezentowanych spektakli:

Oddział Przedszkolny – klasa O

Szkoła Podstawowa im. Bł. Jana Pawła II w Kiczorach

Tytuł przedstawienia: „Królewna Snieżka i Pasterze”

Nauczyciel przygotowujący: Joanna Zbieżek

Pomysłowe i twórcze nawiązanie do klasycznej baśni o królewnie Śnieżce. Dzieci ładnie i ekspresyjnie wcieliły się w swoje role. Przepięknie była ucharakteryzowana była odtwórczyni głównej roli – królewna Śnieżka. Wpleciony został wątek orawski poprzez śpiew, muzykę i stroje. Spektakl uzupełniały barwna dekoracje i kostiumy. Uwieńczeniem przedstawienia był taniec. Dzieci bardzo naturalnie i żywo zachowywały się na scenie. Mali aktorzy kończą swój występ tańcząc w kółeczku i śpiewając popularną orawską piosenkę „W Babi Górze bywom”.

Oddział Przedszkolny – klasa O

Szkoła Podstawowa Nr 4 im. dra Emila Kowalczyka

Tytuł przedstawienia: „W orawskim niebie”

Nauczyciel przygotowujący: Agnieszka Gombarczyk

W spektaklu upamiętniono ważne dla Orawy postacie, Józefy i Emila Mików, Piotra Borowego i Emila Kowalczyka. Ciekawe jest przesłanie sztuki, że dzięki takim osobom będzie zawsze kultywowana i należcie pielęgnowana orawska tradycja. Piękna i teatralna aranżacja orawskiego nieba, dzięki efektom dźwiękowym i barwnej scenografii. Podniosły nastrój tworzyli mali aktorzy w rolach świetlistych aniołów. Należy zwrócić uwagę na trafne dobrane kostiumy, odwołujące się do danej postaci. W spektaklu pojawiły się elementy tańca baletowego.

Oddział Przedszkolny – klasy: Oa i Ob

Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Józefiny i Emila Mików

Tytuł przedstawienia: „Legenda o źródełku Piotra Borowego”

Nauczyciele przygotowujący: Anna Karlak, Beata Pakos

Oryginalne i interesujące wykorzystanie w spektaklu historii o cudownym źródełku Piotra Borowego oraz przypadku uzdrowienia jednej z mieszkanek Lipnicy Wielkiej. W tle muzyka góralska podkreślająca nastrój. Doskonałe odtworzenie postaci Piotra Borowego, szczególnie jego religijność, wymowna i teatralna scena modlitwy na Anioł Pański. W przedstawieniu wykorzystano myśli Apostoła Orawy, pięknie recytowane przez dzieci. Ładna scenografia, z elementami regionalnymi, nawiązująca do autentycznego miejsca i przesłania utworu. Bardzo dobre opanowanie tekstu przez dzieci.

Oddział Przedszkolny – klasa O

Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Świętego Stanisława Kostki

Tytuł przedstawienia: „Muchomorki – teatrzyk ostrzegający pod zbieraniem i jedzeniem trujących grzybów”

Nauczyciel przygotowujący: Aneta Lach

Edukacyjne przesłanie sztuki skierowane do dzieci o odpowiedzialnym zbieraniu grzybów w lesie. Ważna rola babci, która udziela dzieciom porad na temat rozpoznawania grzybów jadalnych i trujących przy zbieraniu ich w lesie, wręczając im atlas grzybów. Małych aktorów podczas spektaklu cechowało zdyscyplinowanie. Należy zwrócić uwagę na bardzo ciekawą choreografię. Dobrze opanowany tekst i wyraźna artykulacja i recytacja. Barwne kostiumy i dekoracja. Spektakl urozmaicały dobrze wykonane śpiewy. W czasie trwania sztuki przewijała się piosenka z wymownym refrenem: „Nie jedz, nie jedz muchomora, bo będziesz chora”.

Oddział Przedszkolny – klasa O

Szkoła Podstawowa Nr Św. Jadwigi Królowej

Tytuł przedstawienia: „Pipi idzie do szkoły”

Nauczyciel przygotowujący: Marta Pawlak

Spektakl na podstawie powieści dla dzieci o Pippi Langstrumpf autorstwa Astrid Lindgren. Ważna wymowa przedstawienia o wartościach i potrzebie edukacji dzieci. Żywa i dojrzała rola głównej aktorki – Pipi. Sztuka sprawnie podzielona na dwa akty. Gra aktorska dzieci trafnie odnosi się do tematu i podkreśla głęboką wymowę tekstu. Piękna dekoracja. Cała scena pomysłowo zagospodarowana poprzez estetyczne i odpowiednie ułożenie rekwizytów. Częściowo tekst wypowiadany gwarą. Należy zwrócić uwagę na odpowiednie tempo sztuki i ważna rolę humoru. Spektakl uzupełniały śpiewy.

Uwagi do wszystkich:

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim młodym aktorom za zaangażowanie, ciekawą grę, z pewnymi zalążkami profesjonalnej gry aktorskiej. Należy podkreślić duży wkład pracy wszystkich grup w przygotowanie scenografii i kostiumów. Bardzo dobrze dobrany repertuar, odpowiedni dla dzieci i naszego regionu. Dziękujemy opiekunom, rodzicom i wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie VII Gminnego Przeglądu Teatralnego dla zerówek i przedszkoli.

Foto: E. Magiera

Tekst: Komisja

Drukuj stronę Drukuj stronę