Spotkanie Opłatkowe 2023

Spotkanie Opłatkowe 2023 w Szkole Podstawowej nr 1 im. Św. Królowej Jadwigi w Lipnicy Wielkiej

„Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,
Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,
Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny
Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie.”
(C.K.Norwid)

W czwartek, 12 stycznia br. w Szkole Podstawowej nr 1 tradycji stało się zadość. Po dłuższej przerwie, jaką wymusił na nas okres pandemii, spotkaliśmy się ponownie na szkolnej Wigilii, aby przekazać sobie znak pokoju w gronie zaproszonych gości, pracowników szkoły i osób zaprzyjaźnionych z naszą placówką, rodziców oraz uczniów.

Wstępem do uroczystości było krótkie przemówienie pana dyrektora Łukasza Klozyka skierowane do przybyłych, m.in. księdza proboszcza Andrzeja Pawlaka, przedstawicieli gminy, byłych i obecnych pracowników szkoły i wszystkich gości. Po krótkim wstępie pan dyrektor zaprosił zgromadzonych do obejrzenia jasełek w wykonaniu uczniów klas VI i VIII oraz dzieci z oddziału przedszkolnego, przygotowanych przez wychowawczynie: Monikę Karkoszkę, Kingę Michalak oraz Dorotę Stanosz.

W wielkim mieście niebo jasne, i wiadomo żyć niełatwo w wielkim mieście...”

Słowa piosenki o przeżywaniu Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia we współczesnym świecie otwarły występ uczniów naszej szkoły. Scenka przez nich odegrana ukazała zmiany i zaniedbania, jakie wciskają się w obchody Świąt, coraz częściej skomercjalizowane i przeżywane powierzchownie. Starsi uczniowie przedstawili bardzo dosadnie, jak te święta wyglądać nie powinny: zakupowy szał, pośpiech, brak poszanowania tradycji, dbałość o powierzchowne szczegóły, jak umieszczanie zdjęć na portalach społecznościowych i brak zrozumienia dla istoty Bożego Narodzenia, które powinno być czasem rodzinnych spotkań, radości, wspólnego kolędowania, otwierania się na drugiego człowieka i jego sprawy. Druga część przedstawienia należała do najmłodszych uczniów. Scenka betlejemska ukazana oczyma dzieci dawała nadzieję na to, że jednak jest jeszcze na tym świecie miejsce dla Jezusa – Maleńkiej Miłości, przychodzącej do wszystkich ludzi w ten zimowy czas. Mieliśmy okazję podziwiać uroczy taniec aniołków oraz posłuchać pastorałek w wykonaniu najmłodszych. Na zakończenie występu zakolędował zespół Nowa Orawa pod kierownictwem pana Daniela Mateji, jeszcze mocniej wprowadzając nas w klimat bożonarodzeniowy. Uroczystość uświetniły również uczennice: Aleksandra Mikłusiak z kl. III oraz Karolina Klozyk z kl. IV, deklamując ku uciesze przybyłych konkursowe gawędy. Mamy świadomość, że coraz trudniej zachowywać świąteczne tradycje, mierzyć się z nieuniknionym postępem, w codziennym natłoku pracy i zmagań znaleźć chwilę ciszy i mroku, z którego usłyszymy wyłaniające się anielskie: „Gloria in excelsis deo” . To od nas zależy, czy te słowa zabrzmią i pozostaną w nas oraz czy zaśpiewamy je z wiarą za rok.

Po akademii głos zabrali goście, m.in. ksiądz proboszcz Andrzej Pawlak, przedstawiciele Rady Gminy, pan Andrzej Karkoszka oraz pan Józef Rudnicki, sołtys Murowanicy pan Franciszek Pindziak, emerytowana dyrektor SP1 pani Danuta Pastorczyk, a także dyrektor CUW pani Marzena Michalak. Goście przekazali piękne życzenia i dzielili się swoimi refleksjami, po czym połamaliśmy się wspólnie opłatkiem. W organizację noworocznego spotkania czynnie włączyła się Rada Rodziców naszej szkoły. Mamy nadzieję na kolejne opłatkowe świętowanie już za rok. Oby Dzieciątko Boże nam w tym pobłogosławiło.

Autor: Kinga Michalak

Drukuj stronę Drukuj stronę