Wieczornica „Orawskie chodniki Wacława Felczaka”

W sobotę w Lipnicy Wielkiej na amfiteatrze odbyła się polsko-węgierska wieczornica „Orawskie chodniki Wacława Felczaka”. Zadanie to jest dofinansowane ze środków otrzymanych od Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka w ramach projektu Stowarzyszenia Lipnica Wielka na Orawie „Orawskie Ścieżki Wacława Felczaka”.

Najpierw otwarto wystawę plenerową poświęconą Wacławowi Felczakowi i jego związkom z Orawą. Słowo wstępu wygłosił dr Wojciech Frazik z IPN Kraków. Następnie na scenie zaprezentował się zespół regionalny z Budapesztu oraz nasz zespół Orawiacy. Wójt Gminy Lipnica Wielka Mateusz Lichosyt podziękował uczestnikom projektu oraz wręczył im okolicznościowe pamiątki. Odbyła się także degustacja potraw polskich i węgierskich. Grupa młodzieży z Budapesztu zaprosiła wszystkich do degustacji gulaszu. Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna, na której uczono się tańców węgierskich i orawskich.

Realizowany projekt zakłada pielęgnowanie polsko-węgierskich tradycji i dziedzictwa oraz ich promocję w życiu publicznym i międzynarodowym. Zainteresowanie młodzieży kulturą polską i węgierską, rozwój ich talentów i pasji, poznanie przez młodych ludzi dziedzictwa kulturowego Polski i Węgier, popularyzowania wiedzy na temat działalności kurierskiej prof. Wacława Felczaka wśród młodzieży, ale także dotarcie do szerokiego grona odbiorców.

fot. Grzeforz Rzepiszczak Orawa.tv

fot. Magdalena Kostrzewa Smreczak

Drukuj stronę Drukuj stronę