Wirtualna wystawa: ,,Dziedzictwo tradycyjnej kultury pasterskiej w polskich Karpatach”

Z przyjemnością zapraszamy do obejrzenia nowej wirtualnej wystawy online pt.:

 ,,Dziedzictwo tradycyjnej kultury pasterskiej w polskich Karpatach”

Bezpłatny dostęp do wystawy: https://www.fundacjapd.pl/118

Prezentuje ona wybrane konteksty związane z dziedzictwem pasterskim na terenie polskich Karpat łącząc fotografie z oryginalnymi tekstami. Materiał w tej formie jest po raz pierwszy prezentowany szerszej publiczności.
Wystawa dzieli się na pięć części: ,,Krajobraz kulturowy”, ,,Początek i koniec sezonu”, ,,Dzień na szałasie”, ,,Pasterze”, ,,Współczesne konteksty”. Odczytuje i popularyzuje zanikający świat kultury pasterskiej, jego dziedzictwo, wskazuje też przemiany dokonujące się w nim obecnie. Przedstawiany materiał pochodzi z różnych regionów polskich Karpat i z wielu szałasów. Organizowana wystawa online prezentuje łącznie 60 ilustracji, a każdej z nich towarzyszy obszerna narracja dotycząca różnych aspektów tego dziedzictwa. Teksty zawierają informacje pochodzące z rozmów i obserwacji życia współczesnych pasterzy.

Organizację wystawy dofinansowano ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu ,,Kultura ludowa i tradycyjna 2021″. Wirtualna wystawa została przygotowana przez Fundację Przestrzenie Dziedzictwa przy udziale współorganizatorów: Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Muzeum Beskidzkiego im. A. Podżorskiego w Wiśle, Gminnego Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej oraz Orawskiej Biblioteki Publicznej w Jabłonce.

Drukuj stronę Drukuj stronę