Konkurs na Orawski podcast historyczny pt. Orawska Historia

Wyniki Konkursu na Orawski podcast historyczny pt. Orawska Historia

Konkurs na Orawski Podcast rozstrzygnięty.

Z nadesłanych prac wyłoniliśmy zwycięzców. Czujemy niezwykłe podekscytowanie mogąc przekazać wyniki.

Podcasty zostały przeczytane, poddane wnikliwej analizie oraz ocenione przez trzech wspaniałych Panów:

Mateusz Lichosyt – Wójt Gminy Lipnica Wielka

Adam Mółka – twórca cyfrowy, popularyzator formy podcastowej na swoim kanale „Czy ja wiem?”

Robert Kowalczyk – regionalista, polonista, dziennikarz.

Celem konkursu było promowanie jakości, oryginalności i kultury przekazu różnych form dźwiękowych w mediach cyfrowych oraz stworzenie dostępnej online mediateki oraz promowanie wartości kulturowych i patriotycznych regionu. Komisja, oceniając prace, zwróciła uwagę na oryginalność i kreatywność w kształtowaniu treści, dynamikę narracji i akcji, budowę relacji ze słuchaczem oraz oczywiście na merytoryczną stronę podcastu.

Autorzy przywołali charyzmatyczne postaci z historii Orawy oraz ważne dziejowe momenty, często przywołując ciekawe fakty i okoliczności. Nagrodzone prace wyróżniają się podcastową formą, ciekawą narracją, opowieścią, która przybliża współczesnemu słuchaczowi historię Orawy. Z pewnością będą stanowić dodatkowe źródło poszerzania wiedzy na temat regionu.

Komisja postanawia przyznać miejsca i nagrody rzeczowe podcastom:

1 miejsce – nagroda rzeczowa oraz nagranie podcastu – Karolina Suwada ps. Heide, Lipnica Wielka, lat 19, za podcast historyczny bez tytułu opisujący w pigułce historię Orawy. Scenariusz zawiera wiele interesujących ciekawostek i doskonale nadaje się do formy podcastowej. Tekst jest angażujący, a proporcje między faktami, a ciekawostkami są dobrze wyważone. Materiał ma duży potencjał na dobry podcast.

1 miejsce – nagroda rzeczowa oraz nagranie podcastu – Amelia Kramarz ps. Motyl, lat 12, SP Kiczory, za podcast „Niezłomna Orawianka”. Podcast rozpoczyna się niczym wciągająca opowieść kryminalna, budząc ciekawość słuchacza. Brakuje w nim jednak szerszego kontekstu historycznego, przez co trudniej zrozumieć motywacje bohaterów i wagę wydarzeń. Niejasne pozostają cele gestapowców oraz rola przyjaciół, których bohaterka miała wydać. Chciałoby się dowiedzieć więcej o samej postaci, jej życiu i tym, czego od niej oczekiwano dlatego warto popracować przed nagraniem nad dopracowaniem podcastu, aby w pełni oddać hołd niezłomnej Orawiance.

2 miejsce – nagroda rzeczowa oraz nagranie podcastu – Zuzanna Antałczyk i Radosław Brenkus ps. Aurora i Radziu, lat 14, SP 4 (obecnie ZS) za podcast „Człowiek o wielkim sercu”. Scenariusz od początku przyjmuje formę podcastową i posiada intrygujący wstęp. Do dopracowania do nagrania dynamika i akcja. Materiał jest interesujący do czytania, ale może okazać się monotonny w formie audio.

Wyróżnienie i nagrody rzeczowe otrzymują:

  • Emilia Brenkus, lat 12 i Gabriela Michalak, lat 13 – SP 4 za podcast „Życie Józefiny Machay-Mikowej”
  • Tomasz Łowas i Norbert Pochopień, lat 14 – SP 4 za podcast „Orawa niepodległa”

UWAGA UWAGA!!! Obiecaliśmy też nagrodę dla szkoły, z której wpłynie najwięcej podcastów. Jest to wyjazd dla 25 uczniów do Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon i wyjazd ten „wędruje” do Szkoły Podstawowej Nr 4 im. dra Emila Kowalczyka. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za mobilizację. Organizatorzy skontaktują się ze szkołom, w celu ustalenia szczegółów wyjazdu.

Organizatorami Konkursu byli: Wójt Gminy Lipnica Wielka Mateusz Lichosyt, Stowarzyszenie Lipnica Wielka na Orawie, Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej, Stowarzyszenie Rozwoju Orawy, Grupa robocza Orawa2024, a koordynatorkami: Karolina Kowalczyk i Renata Martyniak ze Stowarzyszenia Lipnica Wielka na Orawie.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach projektu Stowarzyszenia Lipnica Wielka na Orawie „Orawskie Inicjatywy Edukacyjne”.

Nagrody do odebrania w Gminnym Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej od poniedziałku 23 września 2024. Będziemy również kontaktować się z nagrodzonymi w sprawie nagrań podcastów.

Drukuj stronę Drukuj stronę