Święto Gwary Góralskiej

Święto Gwary Góralskiej

W czwartek 26 stycznia 2023 r. w Białym Dunajcu odbył się uroczysty XLVI Wojewódzki Przegląd Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia – Florka, w którym wzięli udział uczniowie szkół z powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego.

Do konkursu zgłosiło się ogółem 141 uczestników, którzy prezentowali utwory w gwarze swojego regionu z 13 miast i gmin. Reprezentantów oceniała 16 osobowa komisja, w której zasiadali znawcy góralskiej gwary.

W eliminacjach tych zaprezentowała się grupa laureatów XXIX Gminnego Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. P. Borowego z Gminy Lipnica Wielka.

Na miejscu, powitania przybyłych oraz informację o przebiegu konkursu przedstawiła Iwona Głowacka – Spera – dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Białym Dunajcu.

Przesłuchania uczestników z podziałem na kategorie wiekowe oraz recytacje i gawędy oceniało równocześnie kilka komisji, co pozwoliło na sprawny przebieg poddanych ocenie utworów prezentowych przez uczestników.

Po zakończeniu przesłuchań jury udało się na naradę a zebrani mogli obejrzeć piękne występy zespołów z Augustowa oraz Wilna, kapeli „Farbiorze” z Białego Dunajca oraz popisów młodzieży szkolnej należącej do Zespołu Białodunajcanie” i Zespołu „Regle”.

Zgodnie z protokołem jury dr Barbara Zgama przedstawiła wyniki konkursu.

Tegoroczni laureaci z naszej gminy:

RECYTATORZY 0 – III

III MIEJSCE – Oliwia Gombarczyk SP Nr 4 brązowy smrek

RECYTATORZY VII-VIII

WYRÓŻNIENIE – Martyna Ziemiańczyk SP Nr 1

GAWĘDA 0 – III

III MIEJSCE Nikola Jasiura – SP Nr 4 brązowy smrek

GAWĘDA IV – VI

II MIEJSCE – Karolina Klozyk SP Nr 1 srebrny smrek

III MIEJSCE – Julia Jazowska SP Nr 2 brązowy smrek

GAWĘDA VII – VIII

II MIEJSCE – Martyna Lichosyt SP Nr 3 srebrny smrek

GAWĘDA – SZKOŁY ŚREDNIE

III MIEJSCE – Anna Lichosyt – ZS brązowy smrek

WYRÓŻNIENIE – Joanna Klapisz ZS

Po odebraniu nagród oraz zrobieniu pamiątkowych zdjęć udaliśmy się do domu.

Składamy serdeczne gratulacje zdobywcom srebrnych i brązowych smreków oraz wyróżnień. Dziękujemy wszystkim uczestnikom reprezentującym naszą gminę w tych eliminacjach.

Zdobycie tak licznych nagród świadczy o bardzo dobrym przygotowaniu naszych reprezentantów oraz ciągle żywej i autentycznej gwarze wśród mieszkańców naszej gminy.

Uczestniczący w tym konkursie doświadczają wielu wrażeń a także nabywają doświadczenia, bowiem biorą w nim udział „najlepsi z najlepszych”.

Składamy gorące podziękowania wszystkim reprezentantom, rodzicom, nauczycielom oraz organizatorom przeglądu.

Opiekunami grupy byli: Agata Barszcz, Anna Mikłusiak, Jadwiga Oskwarek, Stanisława Kucek oraz rodzice dzieci: Magdalena Bandyk i Stanisława Warzeszak.

S. K.

fot. A. Barszcz, M. Jasiura, J. Klapisz, S. Kucek

Drukuj stronę Drukuj stronę