Trzydniowa wycieczka uczniów z klas 6 – 8 z SP1 Lipnica Wielka do Lichenia, Poznania, Gniezna i Wrocławia w ramach projektu Poznaj Polskę.

W dniach 25-27 października br. odbyła się trzydniowa wycieczka, w której uczniowie klas 8 i 7 oraz kilkoro uczniów klas 6 i 4 Szkoły Podstawowej nr 1 im. św. Królowej Jadwigi w Lipnicy Wielkiej zwiedzili kilka miast w Wielkopolsce oraz Wrocław położony w woj. dolnośląskim.

          Pierwszego dnia początkowym punktem wycieczki był Stary Licheń. Tam zwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski, którego historia sięga aż XV wieku. Obejmuje ono m.in. Bazylikę Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej, która ma powierzchnię 23 tys. m². Ciekawostką tej budowli jest jej symbolika, bowiem posiada ona 365 okien – nawiązujących do liczby dni w roku, 33 stopnie prowadzące do głównego wejścia – ich liczba symbolizuje lata życia Chrystusa na ziemi, 52 otwory drzwiowe – liczbę tygodni w roku oraz 12 kolumn – symbolizujących dwunastu apostołów. 

          Następnym punktem wycieczki był Poznań, w którym zwiedziliśmy Bazylikę Archikatedralną św. Apostołów Piotra i Pawła. Jest ona miejscem pochówku pierwszych władców Polski i przypuszczalnym miejscem chrztu Mieszka I. Zobaczyliśmy również szklaną instalację pokazującą przebieg murów palatium pierwszego władcy. Odwiedziliśmy także Stary Rynek, na którym zobaczyliśmy pręgierz, który służył do wykonywania kar oraz Ratusz ze słynnymi koziołkami, które w samo południe bodą się. 

          W drugi dzień wycieczki odwiedziliśmy Gniezno. Najpierw zwiedziliśmy Katedrę Gnieźnieńską, która została wykonana w stylu gotyckim. Znajdują się tam relikwie św. Wojciecha oraz słynne Drzwi Gnieźnieńskie, które powstały w drugiej połowie XII wieku. Przedstawiają one sceny z życia św. Wojciecha. Następną atrakcją był pomnik Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski, syna Mieszka I. Liczy on ok. 8,75 m wysokości, a jego celem było uczczenie 900. rocznicy ukoronowania pierwszego króla. Ostatnią atrakcją było Muzeum Początków Państwa Polskiego, w którym dowiedzieliśmy się jak wyglądało życie dawnych ludzi. Zobaczyliśmy dawne miecze, tarcze, a nawet zabawki. Wieczorem wyjechaliśmy w drogę do Wrocławia.

            W ostatnim dniu wycieczki zwiedziliśmy przepiękny Wrocław. Zaczęliśmy od poszukiwania krasnali, których w tym mieście jest około 800, a ich liczba z każdym dniem rośnie. Następnie udaliśmy się na rejs statkiem, który nosi nazwę „Wiktoria”. W wycieczce uczestniczyły dwie imienniczki tego statku, więc kapitan postanowił dać im poczuć, jak to jest prowadzić taki środek transportu. Kolejnym punktem było Ossolineum, instytut naukowy i kulturowy, który został założony 4 czerwca 1817 roku. Później przeszliśmy na Rynek, gdzie oglądaliśmy piękne, kolorowe kamienice oraz Stary Ratusz, który jest jednym z głównych zabytków Wrocławia. Współcześnie ratusz mieści oddział wrocławskiego Muzeum Miejskiego – Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, stanowiąc niejako jego główny eksponat.  Na koniec pojechaliśmy do Muzeum Sztuki, aby obejrzeć Panoramę Racławicką, która eksponuje cykloramiczny obraz Bitwy pod Racławicami namalowany przez zespół malarzy pod kierownictwem J. Styki i W. Kossaka.

          Późnym wieczorem wyjechaliśmy w drogę powrotną do Lipnicy. Uczniowie jak i nauczyciele byli zadowoleni z nowych wspomnień i niesamowitych chwil spędzonych razem. Wycieczka była zorganizowana w ramach projektu „Poznaj Polskę”, który ma na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawanie Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Tej wycieczki na pewno nie zapomnimy na długo.

                                                  Bernadetta Pilch (kl. 8b)

                                                 Wiktoria Wnenk (kl. 8a)

Drukuj stronę Drukuj stronę