Kolędnicze Skarby Górali

Kolędnicze Skarby Górali

W ramach projektu realizowanego przez Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej wraz z partnerami, reprezentanci pięciu góralskich grup kolędowali w Zawoi (w dniu 20 stycznia 2024 r.) i Łącku (w dniu 27 stycznia 2024 r.) na przeglądach „Kolędnicze Skarby Górali”.

Region górali orawskich na występach w Zawoi reprezentowała „Małolipnicka Rodzina Kolpinga” z Lipnicy Małej, natomiast na scenie w Łącku wystąpił Zespół Orawianie im. Heródka z Lipnicy Wielkiej. W obu miejscach pojawiły się również Panie z Kół Gospodyń Wiejskich każdego regionu, w tym nasze Koło Gospodyń Wiejskich z Lipnicy Wielkiej, przygotowując świąteczny poczęstunek i chętnie częstując gości świątecznych spotkań.

W ramach obu przeglądów zobaczyliśmy grupy kolędnicze z różnorodnymi programami, tradycyjne szopki w wykonaniu zespołów regionalnych oraz posłuchaliśmy kolęd i pastorałek, również tych mniej znanych.

Dzięki takim wydarzeniom publiczność może przyjrzeć się różnorodności góralskich regionów, ale też dostrzegać to, co je łączy. A łączy je przede wszystkim miłość do muzyki, szacunek do kulturalnego dziedzictwa, a także znakomite umiejętności kulinarne ich mieszkańców.

Dziękujemy serdecznie Babiogórskiemu Centrum Kultury z Zawoi i Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Łącku za wspaniałą imprezę i gościnność; zespołom i grupom kolędniczym oraz gospodyniom za zaangażowanie i stworzenie niesamowitej atmosfery!

Wydarzenia te są częścią projektu „Skarby Górali spoza Podhala”, którego liderem jest Fundacja Mapa Pasji, a partnerami małopolskie ośrodki kultury: Babiogórskie Centrum Kultury, Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej, Gminny Ośrodek Kultury w Łącku, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Piwnicznej-Zdroju, Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, a także norweski Håskog.

Projekt „Skarby Górali spoza Podhala” realizowany jest z dotacji Programu Kultura finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG oraz przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kolędowanie w Zawoi / Fot: Babiogórskie Centrum Kultury

Kolędowanie w Zawoi na Youtube

Kolędowanie w Łącku / fot. Gminny Ośrodek Kultury w Łącku

Drukuj stronę Drukuj stronę