Ostatni rachunek w Domu Ludowym

Ostatni rachunek w Domu Ludowym

W piątek 1 grudnia w Domu Ludowym w Lipnicy Wielkiej miała miejsce premiera najnowszej sztuki Orawskiej Grupy Teatralnej im. Emila Kowalczyka „Ostatni rachunek”.

W spektaklu zagrali: Wolorz: Eugeniusz Lichosyt, Notar: Jan Świdroń, Odpaśnicy: Patryk Rudnicki, Bartłomiej Hrustek, Boginka: Wioleta Machay, Herminka: Dominika Żywczak, Gaździny: Karolina Kowalczyk, Ewa Magiera, Magdalena Kostrzewa Smreczak, Gazdowie: Bronisław Bandyk, Karol Wnęk. Muzyka i taniec: Zespół „Orawiacy”. Scenariusz i reżyseria: Robert Kowalczyk.  

W sztuce lipnicki wolorz, świadomy zbliżającej się śmierci, spędzając po raz ostatni woły z Babiej Góry na dzień św. Bartłomieja, wspomina swoje życie, a właściwie ludzi, których spotkał w swoim życiu, a dokładnie wspomina ich grzechy i przywary. Ostatni „odpasiunek” wolorza to tak naprawdę ostatni rachunek nad ludzkimi słabościami. Każda opowieść jest mocno osadzona w dawnych orawskich realiach, obyczajach i legendach.

I tak w sztuce wykorzystano wiele pasterskich zwyczajów, przywołano legendę o babiogórskich piwnicach, boginkach, zbójnikach, pojawił się również orawski taniec i śpiew, gra na piszczałkach i rogu, zwyczaj skubarek. Wydarzenie to z pewnością przyczyniło się do zachowania i popularyzacji pasterskiego dziedzictwa orawskich górali oraz kultywowania ponad 100. letniej tradycji teatru regionalnego na polskiej Orawie.

Organizatorami wydarzenia byli: Orawska Grupa Teatralna im. dra Emila Kowalczyka, Mateusz Lichosyt Wójt Gminy Lipnica Wielka oraz Gminne Centrum Kultury.

Współorganizatorem Przedsięwzięcia był Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Za wsparcie tak istotnego dla kultury wsi projektu organizatorzy serdecznie dziękują.

foto: Kamil Kuś Orawa.tv

foto: Monika Świdroń

Drukuj stronę Drukuj stronę