Spotkanie autorskie z Agatą Puścikowską – autorką książki „Waleczne z gór” oraz koncert promujący projekt „Ora#Wa Power – Biełaso”

W dniu 30 września 2021 roku w Domu Ludowym w Lipnicy Wielkiej miało miejsce niezwykłe spotkanie autorskie z Agatą Puścikowską z okazji wydania książki „Waleczne z gór”, w której jeden z rozdziałów jest poświęcony Józefinie Machay – Mikowej. Spotkanie w formie kameralnej rozmowy poprowadzili: Robert Kowalczyk oraz Dominika Wachałowicz – Kiersztyn i Łukasz Klozyk.

Agata Puścikowska. Dziennikarka prasowa, radiowa i telewizyjna, autorka książek: Wielokuchnia, „Siostra na krawędzi. O pasjach silniejszych niż narkotyk rozmawiają s. Jolanta Glapka i Agata Puścikowska”, „Z mojego okna”, „Wojenne siostry. Niezwykłe historie bohaterskich kobiet”, „Siostry z powstania. Nieznane historie kobiet walczących o Warszawę”, „Waleczne z gór. Nieznane historie bohaterskich kobiet”, „Życia Rysy. Reportaże o ludziach niezwykłych”. Prywatnie żona Piotra oraz mama 5 dzieci. Miłośniczka gór i muzyki Chopina. Społecznie zajmuje działalnością pro-life, pracuje z kobietami przed decyzją o aborcji oraz żałujących dokonanej aborcji.

Pod opisem jednej z książek znajdujemy niezwykły opis autorki, który chyba oddaje wszystko co można o niej opowiedzieć:

Drogi Czytelniku, muszę Cię ostrzec. Bierzesz do rąk książkę, którą napisała osoba opętana. Nie, nie przez siły nieczyste ani przez chorobę umysłową. Agata jest opętana lubieniem ludzi. Nie przepuszcza swoich bohaterów przez reporterską wyżymaczkę, nie wysysa z nich duszy, by ich historię wyprodukować, wydrukować, a potem zapomnieć. Agata swoich bohaterów kocha. […] Każde życie to historia na co najmniej jedną książkę. Odpowiedz sobie szczerze, Drogi Czytelniku, ile takich książek przeczytałeś? Teraz masz okazję nadrobić zaległości. Maciej Gajek

W drugiej części wieczoru wysłuchaliśmy koncertu promującego projekt „Ora#Wa Power – Biełaso”, który tworzą: Darek Budkiewicz – wszechstronny, utalentowany muzyk i kompozytor, basista z ogromnym doświadczeniem scenicznym, znany ze współpracy z takimi zespołami jak De Press, Armia i Trupia Czaszka oraz nasza lokalna Karolina Kowalczyk – wokalistka, etnolog badająca tradycyjną kulturę ludową, traktując ją jako drogowskaz we własnym życiu, rozkochanej w muzyce tradycyjnej. Postanowili oni opracować materiał audio z utworami zainspirowanymi przede wszystkim życiem Józefiny Machay-Mikowej, walczącej o polskość Orawy, zamordowanej przez gestapo zastrzykiem fenolu oraz jej męża Emila, który zginął w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.

Koncert dofinansowano w ramach projektu Stowarzyszenia Lipnica Wielka na Orawie „Mikowie – Święci dnia codziennego” w otwartym konkursie ofert na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego w dziedzinie kultury w 2021 roku pn. „Mecenat Małopolski – II edycja” .

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Po spotkaniu każdy z uczestników miał możliwość nabycia egzemplarzy książek z osobistą dedykacją autorki.

To był piękny, wartościowy i klimatyczny wieczór.

Organizatorami spotkania byli: Wójt Gminy Lipnica Wielka Mateusz Lichosyt, Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej, Gminna Biblioteka Publiczna w Lipnicy Wielkiej, Stowarzyszenie Rozwoju Orawy oraz Stowarzyszanie Lipnica Wielka na Orawie.

fot. Grzegorz Rzepiszczak Orawa.tv

Drukuj stronę Drukuj stronę