Teatr ze społecznością "Ach jak cudowna jest Orawa"

Teatr ze społecznością „Ach jak cudowna jest Orawa”

W pierwszy dzień Święta Pasterskiego, w czwartek 29 czerwca 2023 r., na deskach lipnickiego amfiteatru miało miejsce wydarzenie niezwykłe.

Mieszkańcy Lipnicy Wielkiej pod czujnym okiem reżysera Bogusława Byrskiego – aktora z Lublina, stworzyli niesamowite dzieło łączące różne grupy społeczne i wiekowe w ramach jednego przedstawienia teatru ze społecznością pt. „Ach jak cudowna jest Orawa”. W przedstawieniu wzięli udział bowiem przedstawiciele lipnickich seniorów, Koła Teatralno-Filmowego z Zespołu Szkół w Lipnicy Wielkiej oraz Orawskiej Grupy Teatralnej i Muzyki Lipnickiej.

Praca z teatrem ze społecznością to nie tylko wystawienie sztuki. To proces otwierania się ludzi i ich integracji, to czas pełen uśmiechu i wzruszeń. Niesamowite jest obserwowanie progresu jaki dokonywał się z każdym spotkaniem w artystach, którzy tworzyli to dzieło. Zaczynali otwierać się na sztukę, na drugiego człowieka, dzielili się opowieściami, historiami z życia, przynosili zdjęcia rodzinne. To był piękny czas, którego nigdy nie zapomnimy.

A tak miła atmosfera była bez wątpienia wynikiem pracy z wyjątkowym człowiekiem, jakim jest aktor i reżyser Bogusław Byrski. Stworzył on na spotkaniach warsztatowych niezwykłą atmosferę pełną radości, przyjaźni, wzajemnego szacunku i zaufania. Dzięki temu wszyscy z wielką chęcią wzięli udział w eksperymentalnym projekcie. Mamy nadzieję, że to nie koniec wspólnych działań i wzajemnej przyjaźni.

A i tematyka samego spektaklu niesie w sobie głęboki przekaz. Ludzie wyruszają z Orawy, by szukać innego, lepszego świata. Przemierzają go, a docierając nieświadomie znów na Orawę dochodzą do wniosku, że to miejsce jest najpiękniejsze na świecie. W spektaklu poprzez umieszczenie aktorów na stopniach amfiteatru i odwrócenie przestrzeni (widzowie siedzą na scenie) oraz maski aktorów nawiązano do antycznego teatru greckiego.

Teatr ze społecznością realizowany był w ramach projektu: Skarby Górali w ramach partnerstwa: Fundacji Mapa Pasji, Babiogórskiego Centrum Kultury, Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Piwnicznej-Zdroju, Gminnego Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej, Gminnego Ośrodka Kultury w Łącku, Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju; dofinansowanego przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu EOG Kultura

Obsługa techniczna: Paweł Pastwa

K.K.

Fot. Jakub Kubczak Wojtyczek

Drukuj stronę Drukuj stronę