Zakończono projekt „Polsko-węgierski obóz językowy na Orawie”

W dniach od 1 do 4 września 2021 roku gościliśmy grupę młodzieży z Polski (z różnych miast) i Węgier (z Budapesztu) w ramach „Polsko-węgierskiego obozu językowego na Orawie”.

Obóz miał na celu pielęgnowanie polsko-węgierskiej tradycji i przyjaźni, propagowanie nauki języka oraz pogłębienie współpracy polsko-węgierskiej.

Obok zajęć lekcyjnych językowych, podczas których uczestnicy mieli możliwość doskonalenia swoich umiejętności językowych oraz używania języka węgierskiego i polskiego w codziennych sytuacjach, zaplanowane zostały zajęcia dodatkowe: wycieczki, dyskusje, grill. Młodzież wraz z opiekunami odwiedziła Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, Orawkę, Zakopane, (wraz ze złożeniem wieńca na grobie Wacława Felczaka) Kraków. Miała również okazję zobaczyć bacówkę, proces wytwarzania serów bacowskich jak np. oscypek, wzięła udział w warsztatach regionalnych filcowania na mokro prowadzonych przez Panią Elżbietę Kowalczyk ze Stowarzyszenia ART Orawa oraz w sportowo-rekreacyjnych zabawach. Nocleg, który znajdował się u samego podnóża Babiej Góry sprzyjał obcowaniu z naturą oraz spacerów, tym bardziej iż praktycznie cała młodzież to mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich.

Na niezwykle urokliwie położonej Marysinej Polanie, gdzie znajduje się wieża widokowa, z uczestnikami obozu spotkał się Wójt Gminy Mateusz Lichosyt na wspólnym grillowaniu.

Mamy nadzieję, iż piękna Orawa na długo zostanie w pamięci i sercach młodzieży i ich opiekunów.

Zadanie zostało dofinansowane w ramach wsparcia udzielanego przez Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka na przedsięwzięcia podejmowane na rzecz współpracy polsko węgierskiej w ramach projektu Stowarzyszenia Lipnica Wielka na Orawie pn. „Polsko-węgierski obóz językowy na Orawie”.

(K.K.)

foto: Grzegorz Rzepiszczak, Robert Kowalczyk, Renata Martyniak, Kamil Bodzioch, Karolina Kowalczyk

Drukuj stronę Drukuj stronę