Podsumowanie II Orawskiej Olimpiady Przedszkolaka

Podsumowanie II Orawskiej Olimpiady Przedszkolaka

W wydarzeniu udział wzięło 20 orawskich przedszkoli ponad 400 dzieci. Olimpiadę rozpoczęło uroczyste otwarcie – wprowadzenie znicza i flagi olimpijskiej oraz symboliczne przyrzeczenie sportowców, które każdy z przedszkolaków złożył. Krótkie przemówienia wygłosili również Wójtowie gmin, podkreślając znaczenie sportu, wspólnej zabawy i integracji najmłodszych z naszego regionu. Mali sportowcy z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyli w przygotowanych konkurencjach, pokazując sprawność, energię i ducha fair play. Nie zabrakło uśmiechów, radości oraz gorącego dopingu. 

Dziękujemy wszystkim dzieciom, nauczycielom i organizatorom @fabykasportu za stworzenie tak pięknego i pełnego sportowych emocji wydarzenia! 

Spacer, warsztaty oraz spotkanie autorskie z Ireną Małysą w ramach Ultramaratonu Babia Góra

Spacer, warsztaty oraz spotkanie autorskie z Ireną Małysą w ramach Ultramaratonu Babia Góra

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników kryminału na program aktywności z Ireną Małysą, które odbędą się 6 czerwca na 13. Ultramaratonie Babia Góra.

Spacer, warsztaty oraz spotkanie autorskie będą otwarte dla wszystkich, więc warto skorzystać z tych aktywności.

Program: 

🔹 12:30-14:00  „W cieniu Babiej Góry” – spacer śladami Baśki Zajdy z Ireną Małysą i przewodnikiem beskidzkim z licencją Babiogórskiego Parku Narodowego. Start spaceru z Polany Stańcowej. Spacer odbędzie się szlakiem niebieskim w kierunku granicy ze Słowacją.

🔹 15:00-16:00 „Psia Chatka” – warsztaty dla dzieci z Ireną Małysą, autorką książek dla dzieci: „Psia Chatka. Szczeniaki w potrzebie” i „Psia chatka. Trening czyni mistrza”. Warsztaty odbęda się na Polanie Stańcowej.

🔹 18:00-19:00 Spotkanie autorskie z Ireną Małysą

Irena Małysa – Autorka kryminałów, z wykształcenia pedagożka specjalna. Irena prowadzi w Makowie Podhalańskim dom tymczasowy dla bezdomnych psów – PSIA Chatka Dom tymczasowy u Ireny. Jej debiut literacki, „W cieniu Babiej Góry” (2021), otwierający cykl opowieści o Baśce Zajdzie, podbił serca czytelników w Polsce i zyskał miano bestsellera. Kolejne przygody bohaterki znalazły się w książkach „Więcej niż jedno życie” (2022), „Daleko od Babiej Góry” (2023), „Demony Babiej Góry” (2024) i „Polowanie na Babiej Górze” (2025). Dawna trasa Ultramaratonu Babia Góra stała się częściową inspiracją do scenerii akcji książki „Polowanie na Babiej Górze”.

Irena Małysa w mistrzowski sposób łączy porywającą fabułę z intrygującą zagadką kryminalną. Jej powieści wyróżniają się unikalnym klimatem, z elementami ludowości i magii, silnym ładunkiem emocjonalnym i fascynującymi wątkami historycznymi.

"O Pasterski Zbyrcok" - Konkurs śpiewu pasterskiego oraz gry na instrumentach pasterskich

„O Pasterski Zbyrcok” – Konkurs śpiewu pasterskiego oraz gry na instrumentach pasterskich

Jak 50.te, Jubileuszowe Święto Pasterskie to my cofamy się do historii i ogłaszamy Konkurs śpiewu pasterskiego oraz gry na instrumentach pasterskich „O pasterski Zbyrcok”, który w przeszłości, przez lata, towarzyszył tej imprezie. Tegoroczny Konkurs ma również na celu upamiętnienie wieloletniej przewodniczącej konkursu „O pasterski Zbyrcok”, wybitnej etnomuzykolog Aleksandry Szurmiak-Boguckiej.

Konkurs „O Pasterski Zbyrcok” – wydarzenie, które nawiązuje do pięknej historii Święta Pasterskiego i konkursu wprowadzonego w ramach tego szczególnego dla Orawy wydarzenia w 1977 roku. To właśnie „Pasterski Zbyrcok” przez lata był jednym z najważniejszych punktów święta. Gromadził najlepszych wykonawców, śpiewaków, muzyków i gawędziarzy, a nad jego poziomem czuwali wybitni znawcy kultury ludowej. Dzięki temu konkurs nie tylko promował folklor, ale też szczególnie chronił dziedzictwo kultury pasterskiej. Dziś wracamy do tej tradycji z szacunkiem i wzruszeniem. Chcemy przypomnieć głosy, melodie, gwarę i pasterskie dziedzictwo, które przez pokolenia tworzyły naszą tożsamość.

„Pasterski Zbyrcok” to nie tylko konkurs. To spotkanie z żywą tradycją, pamięcią naszych przodków i kulturą pasterską, którą warto chronić i nieść dalej.

Powstało Cyfrowe Miniarchiwum Kultury Orawy!

Powstało Cyfrowe Miniarchiwum Kultury Orawy!

Z radością informujemy, że w ramach projektu „Dźwięki Orawy” realizowanego z KPO powstała nowa platforma internetowa – Cyfrowe Miniarchiwum Kultury Orawy.

To wyjątkowa przestrzeń, której celem jest zachowanie, dokumentowanie i promowanie bogatego dziedzictwa kulturowego Orawy – zarówno tego dawnego, jak i współczesnego. Strona została stworzona z myślą o… i przez mieszkańców regionu, pasjonatów folkloru, młode pokoleniu. Jest skierowana do wszystkich, którzy chcą poznawać i współtworzyć kulturę Orawy – nasz wyjątkowy diament.

W archiwum znaleźć można między innymi:

  • materiały dotyczące tradycji i zwyczajów orawskich,
  • archiwalne fotografie i wspomnienia,
  • rozmowy z ekspertami,
  • rolki i filmiki
  • opowieści związane z lokalnym dziedzictwem,
  • nowoczesne formy prezentacji kultury regionalnej.

Cyfrowe Miniarchiwum Kultury Orawy to projekt, który łączy tradycję z nowoczesnością. Przy tworzeniu platformy oraz części materiałów wykorzystano nowoczesne narzędzia sztucznej inteligencji (AI), dzięki którym możliwe było przygotowanie innowacyjnych treści multimedialnych i nowoczesnej formy prezentacji lokalnego dziedzictwa.

To jednak dopiero początek. Strona będzie stale rozwijana i rozbudowywana – najlepiej we współpracy z mieszkańcami, regionalistami, twórcami ludowymi oraz wszystkimi osobami, które chciałyby podzielić się fotografiami, historiami, nagraniami czy wspomnieniami związanymi z Orawą. Wierzymy, że wspólnie możemy stworzyć żywe, cyfrowe archiwum naszego regionu dla przyszłych pokoleń.

Zapraszamy do odwiedzenia strony:
www.cmko.pl

Zapraszamy do współtworzenia strony i posyłania własnych tekstów i zdjęć na adres: kultura@lipnicawielka.pl

Powstało Cyfrowe Miniarchiwum Kultury Orawy!
Powstało Cyfrowe Miniarchiwum Kultury Orawy!

Projekt „Dźwięki Orawy. Spotkanie tradycji z nowoczesnością” realizowany przez Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej jest objęty wsparciem finansowym w ramach Krajowego Planu Odbudowy w ramach „Programu wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju”.

XI Gminny Przegląd dla Zerówek i Przedszkoli „Scena Małego Aktora”.

XI Gminny Przegląd dla Zerówek i Przedszkoli „Scena Małego Aktora”.

W dniu 13 maja br. w Domu Ludowym, w Lipnicy Wielkiej odbył XI Gminny Przegląd dla Zerówek i Przedszkoli „Scena Małego Aktora”.

Tematem przewodnim tegorocznego przeglądu był: POMOC DRUGIEMU (szeroko rozumiana). Na scenie zaprezentowały się zerówki z każdej szkoły podstawowej z gminy Lipnica Wielka oraz grupa z Publicznego Przedszkola. Po swoich występach grupy otrzymały dyplomy oraz słodki poczęstunek. Organizatorami Przeglądu byli: Wójt Gminy Lipnica Wielka Mateusz Lichosyt, Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej oraz Szkoła Podstawowa Nr 4 im. dr Emila Kowalczyka.

Komisja w składzie:

Karolina Kowalczyk – Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej

Stanisława Kucek – Gminna Biblioteka Publiczna w Lipnicy Wielkiej

Beata Rudnicka – Szkoła Podstawowa Nr 4 im. dr Emila Kowalczyka

Opisowa ocena prezentowanych spektakli

Szkoła Podstawowa Nr 1 – klasa 0

Tytuł przedstawienia: „Współpraca na farmie”
Nauczyciel przygotowujący: Marta Pawlak, Dorota Stanosz

Dzieci zaprezentowały pełne energii przedstawienie ukazujące wartość współpracy i wspólnego działania mimo różnic. Początkowo każdy z bohaterów chciał być szefem, jednak z czasem uczestnicy farmy zrozumieli, że tylko wspólna praca pozwala osiągnąć zamierzony cel. Uczniowie z dużym zaangażowaniem wcielali się w swoje role, a spójna gra sceniczna, estetyczne kostiumy i ciekawie przygotowana scenografia podkreśliły charakter spektaklu. Ciekawe wykorzystanie wstawek lektora, co nawiązywało do popularnego w telewizji programu. Spektakl bardzo składny, pokazujący moc współpracy. Prawdziwa siła nie polega na tym by być najlepszym samemu, ale by umieć współpracować. Bardzo dopracowana scenografia co do detalu, a nawet z nawiązaniem do naszego regionu.

Razem łatwiej jest, hej, hej…

Grupa „Sówki” – Publiczne Przedszkole w Lipnicy Wielkiej

Tytuł przedstawienia: „Drzewo dobrych serc”
Nauczyciel przygotowujący: Dominika Kucek, Katarzyna Bandyk

Najmłodsi uczestnicy przeglądu przedstawili wzruszającą historię o dobroci, życzliwości i wzajemnej pomocy. Grupa wyróżniała się dużym zdyscyplinowaniem oraz pięknym wspólnym śpiewem, który stworzył wyjątkową atmosferę przedstawienia. Kolorowe stroje i dekoracje wzbogaciły występ, pozostawiając bardzo dobre wrażenie wśród publiczności i jury. Dzieci i nauczyciele ubrani byli w kolorystyce lasu i ziemi co dodatkowo wzmacniało poczucie błogości. Każde dziecko było zaangażowane w przedstawienie, każdy dobry uczynek powodował że drzewu rosły liście; drzewo coraz to wzmacniało się dobrym gestem i uczynkiem. Empatia ważna rzecz.

Zacznij dzień dobrym słowem, a świat odwdzięczy się tobie.

Szkoła Podstawowa Nr 2 – klasa 0A i 0B

Tytuł przedstawienia: „Smerfy”
Nauczyciel przygotowujący: Anna Karlak, Beata Pakos

Uczniowie zaprezentowali radosne i dynamiczne przedstawienie, którego mottem była odwaga, wzajemna pomoc i dotrzymywanie słowa. Dzieci z dużym zaangażowaniem odgrywały swoje role, a humorystycznie przedstawione postacie Gargamela i Hogaty wzbudziły wiele uśmiechu wśród widzów. Ładne rozłożenie na całej scenie. Świetna gra aktorska głównych postaci. Barwne kostiumy oraz elementy muzyczne stworzyły wyjątkowy klimat spektaklu. Świetnie dopasowana scenografia i rekwizyty. W spektaklu niezwykle mocno wybrzmiewa rola obietnicy i dotrzymania danego słowa.

Pomaganie innym to największa magia na świecie.

Grupa „Motylki” – Oddział Przedszkolny w Kiczorach

Tytuł przedstawienia: „Kaczka dziwaczka i wielka burza”
Nauczyciel przygotowujący: Dagmara Mozdyniewicz

Dzieci przedstawiły humorystyczną i pełną ciepła historię o Kaczce Dziwaczce, która mimo swojej inności okazała się osobą o wielkim sercu i prawdziwą bohaterką. Młodzi aktorzy dobrze współpracowali na scenie, a ciekawe stroje i ruch sceniczny wzbogaciły całe przedstawienie. Spektakl przypomniał, że dobroć i pomoc innym mają wielką wartość. Spektakl miał charakter teatru muzycznego, oszczędnego w słowa, grającego obrazem, muzyką i symbolem, pantomimą. Zwracają uwagę oryginalne i ciekawe środki dramaturgii zastosowane w przedstawieniu pokazujące że teatr można wyrazić na wiele sposobów. Spektakl cechowała pełna harmonia w gestach, ruchu, mimice. Dobrze ukazane emocje smutku i radości. Dobrze dobrana muzyka do przedstawienia.

Każdy pomógł, mały, duży i zaraz porządek wrócił po burzy.

Szkoła Podstawowa Nr 3 – klasa 0 – Oddział przedszkolny

Tytuł przedstawienia: „Bajka o tym jak to krasnale chciały pomóc babci i dziadkowi”
Nauczyciel przygotowujący: Aneta Lach

Przedstawienie było bardzo spójne i starannie przygotowane. Dzieci wykazały się poprawną dykcją, ciekawą interpretacją ról oraz dobrą współpracą sceniczną. Historia krasnali przypomniała, że zawsze można liczyć na pomoc innych, a wspieranie potrzebujących jest niezwykle ważne. Pomysłowe kostiumy i estetyczna scenografia stworzyły ciepłą i przyjazną atmosferę występu. Spektakl odznaczał się dużym spokojem i przynosił widzom ukojenie. Ostatnia piosenka wykonana wspólnie w sposób mocny, samodzielny i ładny była niezwykle wzruszająca dla odbiorcy. Spektakl podkreśla wychowanie w poszanowaniu dla dziadków i docenienie tego ile serca wkładają w pomoc przy opiece nad wnukami.

Razem możemy więcej, dobro wróci.

Szkoła Podstawowa Nr 4 – klasa 0

Tytuł przedstawienia: „Szewczyk Dratewka”
Nauczyciel przygotowujący: Beata Orzechowska

Dzieci zaprezentowały ciekawą interpretację znanej baśni, podkreślając, że dobro wraca, a razem można osiągnąć więcej. Dzięki pomocy zwierząt Szewczyk Dratewka uwolnił księżniczkę, pokazując wartość dobroci, odwagi i wzajemnej pomocy. Uczniowie dobrze radzili sobie z recytacją i ruchem scenicznym, a starannie przygotowane kostiumy i dekoracje podkreśliły charakter spektaklu. Dzieci bardzo swobodnie czuły się na scenie. Śpiew dzieci pełen swoistego uroku. Wspaniała gra narratora i głównego bohatera. Świetne kostiumy aktorów, mocne dialogi grupowe. Mocno podkreślona w przedstawieniu rola pomocy dla zwierząt.

Pomagając innym, pomagamy także sobie.

Podsumowanie

Wszystkie przedstawienia zaprezentowane podczas przeglądu niosły ważne przesłanie o wartości dobroci, współpracy, wzajemnej pomocy i zgodnego działania. Młodzi aktorzy wykazali się dużym zaangażowaniem, kreatywnością oraz odwagą sceniczną. Każdy występ wyróżniał się pomysłowością, ciekawą interpretacją oraz starannie przygotowanymi kostiumami i dekoracjami.

Jury podkreśliło wysoki poziom artystyczny prezentowanych spektakli oraz ogrom pracy włożony przez uczniów, nauczycieli rodziców i dziadków w przygotowanie przedstawień. Wszystkie grupy zostały nagrodzone gromkimi brawami publiczności, a przegląd dostarczył wielu pozytywnych emocji i wzruszeń.

fot. K.K.

fot. Ewa Magiera

XI Gminny Przegląd Teatralny dla Zerówek i Przedszkoli

XI Gminny Przegląd Teatralny dla Zerówek i Przedszkoli – harmonogram występów

Już w środę, 13 maja młodzi aktorzy wystąpią w Domu Ludowym w ramach XI Gminnego Przeglądu Teatralnego dla Zerówek i Przedszkoli.

Serdecznie zapraszamy po podziwiania i oglądania naszych artystów.

Poniżej przedstawiamy harmonogram występów

  • 8.45 Szkoła Podstawowa Nr 1 – Klasa 0 – tytuł przedstawienia: „Współpraca na farmie”
    • nauczyciel przygotowujący: Marta Pawlak, Dorota Stanosz
  • 9.10 Grupa „Sówki” – Publiczne Przedszkole w Lipnicy Wielkiej tytuł przedstawienia: „Drzewo dobrych serc”
    • nauczyciel przygotowujący: Dominika Kucek
  • 9.35 Szkoła Podstawowa Nr 2 – klasa 0A i 0B – tytuł przedstawienia: „Smerfy”
    • nauczyciel przygotowujący: Anna Karlak, Beata Pakos
  • 10.00 Grupa „Motylki” Oddział Przedszkolny w Kiczorach – tytuł przedstawienia: „Kaczka dziwaczka i wielka burza”
    • nauczyciel przygotowujący: Dagmara Mozdyniewicz
  • 10.25 Szkoła Podstawowa Nr 3 – klasa 0 – Oddział przedszkolny – tytuł przedstawienia: „Bajka o tym jak to krasnale chciały pomóc babci i dziadkowi”
    • nauczyciel przygotowujący: Aneta Lach
  • 10.50 Szkoła Podstawowa Nr 4 – klasa 0 – tytuł przedstawienia: „Szewczyk Dratewka”
    • nauczyciel przygotowujący: Beata Orzechowska
Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie

Reprezentantka Gminy Lipnica Wielka w finale ogólnopolskim „Lekkoatletycznych Nadziei Olimpijskich”

Julia Kucek wywalczyła awans do ogólnopolskich zawodów „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie” w dwuboju lekkoatletycznym – skoku wzwyż oraz biegu na 600 m.

Podczas eliminacji wojewódzkich w swojej kategorii, które odbyły się 8 maja na stadionie MOSiR w Olkuszu, zajęła 1. miejsce. Zwycięstwo zapewniło jej awans i „bilet” do finału ogólnopolskiego w Chorzowie.

Finał odbędzie się we wrześniu na Stadionie Śląskim, gdzie rywalizować będą najlepsi młodzi lekkoatleci z całej Polski.

Gratulujemy osiągniętego wyniku i życzymy powodzenia podczas finału.

Nocny Bieg Mików

Nocny Bieg Mików

Po raz szósty, w dniu 3 maja, zorganizowany został Sztafetowy Marsz z Flagą „Nocny Bieg Mików” dla upamiętnienia nocy aresztowania naszych bohaterów – Józefiny i Emila Mików.

W marsz sztafetowy, którego łączna długość wyniosła ok. 18 km., włączyły się grupy: Orawianie im. Heródka, Szkoły Podstawowe z Lipnicy Wielkiej i Kiczor, Klub Aktywny Senior oraz osoby indywidualne. Wydarzenie zyskuje coraz większą popularność wśród naszych mieszkańców, a także turystów.

Metą sztafety była Marysina Polana, gdzie uczestnicy zawiesili flagę, rozpalili watrę pamięci, odebrali dyplomy od Wójta Gminy Mateusza Lichosyta oraz skosztowali kuchni naszego KGW.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom, szczególnie najmłodszym, którzy przeszli całą trasę – 18 km!
Cały marsz sztafetowy przeszedł bezpiecznie pod nadzorem organizatorów oraz OSP Lipnica Wielka – Murowanica oraz OSP Lipnica Wielka – Centrum

Dziękujemy Kołu Gospodyń Wiejskich za przygotowanie pysznego poczęstunku, oraz Panu Eugeniuszowi Węgrzynowi za przygotowanie watry.

tekst: A.B. / fot. Łukasz Sowiński

Uroczystości 3 Maja połączone z Dniem Strażaka

Uroczystości 3 Maja połączone z Dniem Strażaka

W dniu 3 Maja w naszej gminie odbyły się uroczystości z okazji obchodów Dnia Uchwalenia Konstytucji oraz Dnia Strażaka. Uroczystości na Placu Piotra Borowego poprzedziła Msza Święta odprawiana w koncelebrze przez Ks. Proboszcza Jerzego Bargiela i Ks. Adama Janowiaka.

Następnie, na Placu Piotra Borowego całość uroczystości poprowadził Jan Kuliga – Sekretarz Gminy Lipnica Wielka. Dowódca uroczystości – druh Tomasz Broda, przy akompaniamencie orkiestry dętej OSP Lipnica Wielka Centrum na czele z Kapelmistrzem druhem Łukaszam Bandykiem oraz orkiestry dętej z partnerskiej gminy Martonvasar na Węgrzech wprowadził na plac pododdziały: kompanię honorową wraz z pocztem flagowym pod dowództwem dha Ryszarda Dziubka oraz Poczty Sztandarowe pod dowództwem dha Przemysława Murzańskiego: OSP Lipnica Wielka Centrum, OSP Lipnica Wielka Murowanica, OSP Lipnica Wielka Przywarówka, OSP Kiczory, Związek Podhalan, Szkoły z terenu naszej gminy.

W związku z tragicznym wypadkiem, uczczono minutą ciszy zmarłego druha Czesława Muchę. Następnie rozpoczęto uroczystości przeglądem pododdziałów oraz uroczystym podniesieniem flagi państwowej na maszt wraz z odegraniem hymnu państwowego. Dowódcą pocztu flagowego był dh Kamil Bodzioch, flagowym dh Tomasz Grucel, a asystującym dh Bartłomiej Hrustek.

W dalszej części delegacje Gminy Lipnica Wielka oraz partnersiego Miasta Martonvasar złożyły wiązanki kwiatów pod Murem Ojców Niepodległości. Następnie głos zabrali: dh Mateusz Lichosyt, Wójt Gminy Lipnica Wielka oraz Prezes Oddziału Gminnego Związku OSP w Lipnicy Wielkiej, Józef Rudnicki – Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Lipnica Wielka oraz Balint Horvat Burmistrz Martonvasar.

Niezwykle ważnym momentem uroczystości było wręczenie odznaczeń i wyróżnień dla Strażaków z rąk druha Jana Stryczuli – Członka Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP oraz druha Mateusza Lichosyta Prezesa Oddziału Gminnego ZOSP RP w Lipnicy Wielkiej.

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Nowym Targu odznakę Strażak Wzorowy otrzymali:

  • Michał Kupczyk – OSP Lipnica Wielka-Murowanica
  • Łukasz Pajkos – OSP Lipnica Wielka-Murowanica
  • Kamil Król – OSP Lipnica Wielka-Centrum
  • Ryszard Dziubek – OSP Lipnica Wielka-Centrum
  • Krzysztof Kościelak – OSP Lipnica Wielka-Przywarówka
  • Arkadiusz Kidoń – OSP Lipnica Wielka-Przywarówka
  • Szymon Karkoszka – OSP Kiczory
  • Przemysław Węgrzyn – OSP Kiczory

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP woj. małopolskiego Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali: 

  • Tomasz Grucel – OSP Lipnica Wielka-Centrum
  • Jakub Dyrcz – OSP Lipnica Wielka-Centrum / Zastępca Wójta Gminy Lipnica Wielka
  • Rafał Kramarz – OSP Lipnica Wielka-Przywarówka
  • Adam Wierzbiak – OSP Lipnica Wielka-Przywarówka
  • Mariusz Karkoszka – OSP Kiczory

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP woj. małopolskiego Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali: 

  • Krzysztof Król – OSP Lipnica Wielka-Centrum
  • Janusz Kramarz – OSP Lipnica Wielka-Przywarówka

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP woj. małopolskiego Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymał: 

  •  Zdzisław Bandyk – OSP Lipnica Wielka-Przywarówka

Medal Honorowy „Za Zasługi dla Pożarnictwa Ziemi Nowotarskiej” (Uchwała Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Nowym Targu nr 08/2026 z 15.01.2026) otrzymał:

  • Józef Karkoszka – OSP Lipnica Wielka-Przywarówka

Uroczystość pokazała, jak wiele dla naszej społeczności znaczą słowa patriotyzm i służba drugiemu człowiekowi, o czym świadczą licznie zgromadzeni mieszkańcy. Na koniec można było zasmakować w tradycyjnej, wojskowej grochówce, przygotowanej przez KGW Lipnica Wielka.

fot. K.K.

Mistrzostwa Polski Kadetów MCF

Mistrzostwa Polski Kadetów MCF

Dwaj reprezentanci naszego oddziału Szkoły Szermierki „Aramis” filii Orawa wzięli udział w Mistrzostwach Polski Ligi Kadetów MCF, ostatnich i najbardziej prestiżowych zawodach tegorocznego sezonu tej serii. A skoro wzięli udział, to tradycyjnie zajęli miejsca na podium!

Szymon Dziwisz zdobył srebro w kategorii Szabli Młodzików! (również 4. miejsce w kategorii Szpady Młodzików!)
Szymon Balazia zdobył brąz w kategorii Szabli Kadetów! (również 5. miejsce w kategorii Szpady Kadetów!)

Gratulacje dla naszych zdolnych reprezentantów! Widzę wyraźnie Wasze zaangażowanie podczas treningów, którego efekty udowadniacie podczas każdych zawodów najwyższej półki młodych szermierzy!

Linki:

Facebook szkoły: https://www.facebook.com/szkolaszermierkiaramis

Oficjalne wyniki: https://aramis.pl/iv-mistrzostwa-polski-ligi-kadetow-mcf-25-kwietnia-2026-r-siemianowice-slaskie-wyniki/

TikTok oddziału: krystian.v.pilch

Instagram oddziału: sfa_orawa

Zdjęcia: Aramis.pl