47. Święto Pasterskie

47. Święto Pasterskie

W dniach od 29 czerwca do 2 lipca 2023 roku miało miejsce najpiękniejsze Święto Lipnicy Wielkiej – 47-me Święto Pasterskie. Tegorocznej imprezie przyświecało motto z wiersza Emila Kowalczyka: 
Z uboce do uboce
, z grónia, na grónie, z wiyrchów po wiyrchak, niesie sie downy obycoj. Idzie honornie, masieruje ślebodnie”.

Każdy z dni jest w osobny sposób opisany. W czwartek na Placu Piotra Borowego, przy Murze Ojców Niepodległości odbyła się promocja publikacji „Ani za cały świat. Historia małżeństwa Mików” autorstwa: Małgorzaty Liśkiewicz, dr Michała Wenklara, dr Barbary Zgamy, Roberta Kowalczyka i Karoliny Kowalczyk. W drugiej części popołudnia, na lipnickim amfiteatrze wystawiono spektakl „Ach jak cudowna jest Orawa” w ramach teatru ze społecznością w reż. Bogusława Byrskiego.

W piątek natomiast w Muzeum Pasterstwa przy Szkole Podstawowej Nr 4 zorganizowano debatę, która przyciągnęła wielu znamienitych gości. Dyskutowano nad tematem: „Turystyka jako szansa rozwoju regionów”. Podczas debaty uroczyście podpisano umowę partnerską pomiędzy Gminą Potęgowo, reprezentowaną przez Dawida Litwina, Wójta Gminy, a Gminą Lipnica Wielka na Orawie, reprezentowaną przez Mateusza Lichosyta, Wójta Gminy.

W trzeci dzień imprezy – sobotę – na scenie plenerowej pod Babią Górą zorganizowano „Farbowano potańcówkę u Królowej” – Wieczór DJów, która rozbawiła mieszkańców Orawy w niebywały sposób.

W niedzielę jedna z piękniejszych polan na Orawie Polana Stańcowa przyciągnęła tłumy widzów z Lipnicy Wielkiej, Orawy ale i dalekich krańców Polski, a nawet zagranicy na dzień pełen tradycji folkloru i kultury ojców w ramach „Odychunku Pasterzy”. Otwarcia Święta dokonał Wójt Gminy Lipnica Wielka Mateusz Lichosyt w asyście zaproszonych gości. Całość imprezy poprowadził w wyjątkowy dla siebie sposób Jan Świdroń.  

Usłyszeliśmy i obejrzeliśmy: Muzykę Lipnicką, Zespół Orawianie im. Heródka pod kierownictwem Eugeniusza Karkoszki, Zespół Tańca Ludowego Cybinka-Grodzisk, Strażacką Orkiestrę Dętą pod kierunkiem Łukasza Bandyka, Zespół Myrull z Norwegii, Zespół Juzyna z Zawoi, Zespół Dikanda, Zespół Orawiacy i Orawska Grupa Teatralna kierowane przez Roberta Kowalczyka. Na zakończenie wszyscy świetnie się bawili przy dźwiękach Zespołu Zwyk.  

Podczas imprezy kwestowano na rzecz małej Kamilki Gil z Nowego Targu, cierpiącej na SMA – rdzeniowy zanik mięśni. Z przyjemnością przekazujemy informację o uzbieranej pięknej kwocie 12 896,43 zł, 130,70 euro oraz 50 dolarów.

Jak zawsze zainteresowaniem cieszyły się Konkursy Pasterskie: wspinanie na moja, koszenie łąki, pilenie i rąbanie drzewa, strzelanie z bica pasterskiego. Konkursy oceniała komisja: Krzysztof Wojdyła, Kamil Bodzioch i Monika Klapisz. Oto wyniki konkursów pasterskich:

Wspinanie na moja:

1. Damian Rybiński, 2. Radosław Wójciak, 3. Ryszard Dunaj, 4. Ex aequo Kamil Wykręt, Ryszard Dziubek, 5. Ex aequo Marcin Łowas, Łukasz Stefaniak

Koszenie łąki:
1. Józef Karkoszka, 2. Jacek Rolnik, 3. Andrzej Filarski

Ręczne piłowanie drzewa:
1. Eugeniusz Węgrzyn i Józef Karkoszka, 2. Tomasz Rapacz i Jacek Stępień, 3. Adrian Pażucha i Bartłomiej Hrustek

Strzelanie z bica pasterskiego:
1. Wojciech Brenkus, 2. Dominika Żywczak, 3. Samuel Styruła, 4. Szymon Gombarczyk, 5. Ex aequo Maciej Karkoszka, Kacper Kidoń, Oliwia Gombarczyk, Justyna Karlak, Kacper Jasica

Były też stoiska twórców ludowych, książek regionalnych, degustacji potraw regionalnych KGW i smaków z lasu, stoisko z wyrobami bacowskimi, zabawy i konkursy Babiogórskiego Parku Narodowego i Nadleśnictwa Nowy Targ i wiele wiele innych atrakcji. Nie zabrakło pikniku questowego i stoiska z questami Fundacji Mapa Pasji, które wraz z Gminnym Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej realizuje projekt „Skarby Górali” w ramach którego podczas imprezy wystąpił właśnie zespół z Norwegii, ustawiono powyższe stoisko i dofinansowano imprezę.

Sponsorem głównym imprezy jest TAURON Zielona Energia sp. z o.o.


Dziękujemy serdecznie wspaniałym sponsorom imprezy. To dzięki Państwa wsparciu organizacja tak pięknej imprezy jest możliwa:

Bank Spółdzielczy z Jabłonki, Firma Handlowo-Usługowa Jan Mastela z Zubrzycy Górnej, Firma Przewozowa JANKARA Janina Wnęk z Lipnicy Wielkiej, Ranet Orawski Internet Światłowody, Rafał Sproch z Lipnicy Wielkiej, Spółka do Zagospodarowania Wspólnoty Leśnej Urbarialnej z Lipnicy Wielkiej, Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” z Jabłonki, DW „Orawa” Lidia Pindziak z Lipnicy Wielkiej, Firma Usługowa DRWAL Eugeniusz Węgrzyn.

Dziękujemy za pomoc organizacyjną i wsparcie:
Caritas Archidiecezji Poznań oraz kierownictwo i obsługa Ośrodka Górska Przystań
Sołtys Przywarówki Józef Karkoszka
OSP Lipnica Wielka: Murowanica, Centrum, Przywarówka, Kiczory 
Komisariat Policji w Jabłonce
Babiogórski Park Narodowy
Nadleśnictwo Nowy Targ 
Fundacja Mapa Pasji

Dziękujemy wszystkim patronom medialnym i mediom które były z nami w tym dniu: Orawa.tv, Tygodnik Podhalański, Podhale24, Goralinfo, Radio Alex, Gminne Nowiny.
Organizatorem imprezy był: Wójt Gminy Lipnica Wielka, a współorganizatorem Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej. Partnerami imprezy byli: Gminna Biblioteka Publiczna, Babiogórski Park Narodowy i Nadleśnictwo Nowy Targ.

Cieszymy się że tak licznie odpowiedzieliście Państwo na nasze zaproszenie. Jest to Święto całej naszej gminy. 
Do zobaczenia za rok.

foto: Łukasz Sowiński

Link gratulacyjny od Wojewody Małopolskiego

Drukuj stronę Drukuj stronę